Arménie byla jednou z patnácti republik Sovětského svazu. Od roku 1991 je nezávislou republikou, součástí Společenství nezávislých států. Arménie leží v Zakavkazsku a geograficky je zařazována do Asie (i když se názory liší). Arménie je země s pradávnou historií a množstvím přírodních krás. Není to ovšem země, kam se může turista vydat jen tak bez rozmyslu. Před cestou do Arménie je třeba seznámit se s informacemi Ministerstva zahraničí ČR a nebrat je na lehkou váhu.

Hornatá Arménie

Arménie je vnitrozemský stát v Zakavkazku. Jeho severním sousedem je Gruzie, na východě sousedí s Ázerbájdžánem a Náhorním Karabachem, na jihu hraničí s Íránem, na západě ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan a s Tureckem.

Arménie, jezero SevanArménie částečně leží v pohoří Malého Kavkazu a v pohoří Araratu. Třebaže je nejvyšší horou země Aragac s 4090 m n. m, symbolem Arménie je hora Ararat (5134 m n. m.,), na kterém podle Bible po potopě světa přistála Noemova archa. Ararat ovšem podle současného uspořádání leží na území Turecka – asi jen jeden kilometr od hranic.

 • V Arménii se turisté snadno domluví rusky. 
 • Arménským národním jídlem je šašlik, který se hojně koření čerstvými aromatickými bylinami.
 • Arménie je známá pěstováním vína, světově proslulý je arménský koňak.

Jerevan: Hlavní město Arménie

Hlavní město Arménie Jerevan je současníkem evropského Říma. Byl založen v roce 782 před naším letopočtem. Původně prý byla v těchto místech vybudována pevnost Erebuni a název se změnil různými přesmyčkami. V Arménii se dnes hlavnímu městu Arménie říká Erivaň.

Letní teplota dosahuje v Jerevanu nezřídka i přes 40 stupňů Celsia. Jerevan se mnoha stavebními památkami nijak nehonosí, zato stinných kaváren a kavárniček všeho druhu je tam na každém rohu.

Další arménská města

 • Jerevan: Hlavní a největší město
 • Gyumri (Shirak Marz): Druhé největší město
 • Vanadzor (Lori Marz): Třetí největší město
 • Dilijan (Tavush Marz): Popularní lesní destinace známá jako „Malé Švýcarsko“ Arménie.
 • Jermuk (Vayots Dzor Marz): Známý pro své minerální vody, které vyvěrají při velmi vysoké teplotě a lze si jich užít v termálních lázních. Lyžařské vleky jsou ve výstavbě.
 • Tsaghkadzor (Kotayk Marz): Lyžařská destinace Arménie.

Zjímavosti Arménie

Klášter Etchmiadzin: Světového dědictví UNESCO, nazývaný „arménský Vatikán“. Křesťanská katedrála postavená v roce 303 našeho letopočtu na místě pohanského templu a patřící k nejstarším křesťanským svatostánkům

Klášter Khor Virap: V blízkosti je arménsko-turecké hranici s nádhernou vyhlídkou na Ararat.

Vysokohorské jezero Sevan. Jedno z nejvýše položených vysokohorských jezer. Vedle stojí klášter z 9. století. Dnes už nefunguje, ale dříve sem odcházela do vyhnanství arménská šlechta.

Klášter uzavírající údolí nad městem Diližan, je pro svou polohu i pro své překrásné stavby z 9. – 12. století považován za jeden z nejkrásnějších v zemi. Na pozemku kláštera najdeme šest kostelů a kaplí, hudební seminář a písárnu, která je nedílnou součástí každého arménského kláštera stejně jako jídelna, noclehárna nebo pekárna.

Víte, že…

… Arménie měla už v roce 405 našeho letopočtu své písmo a svou abecedu?

… historické počátky arménského národa je třeba hledat v éře před naším letopočtem?

… Arméni přijali křesťanství v roce 301?

… první kniha vydaná tiskem v arménském jazyce vyšla pouhých dvanáct let po vynálezu knihtisku?

… že v letech 1915 – 1916 bylo Turky vyvražděno půldruhého milionu Arménů?

Arménie: Upozornění pro cestovatele

V souvislosti s eskalací napětí a ozbrojenými střety na hranici Ázerbájdžánu a Arménie v provincii Tavuš MZV nedoporučuje cestovat do oblastí přiléhajících k společné hranici uvedených států.

V provincii Tavuš, mezi městy Ijevan a Noyemberyan, prochází těsně při arménsko-ázerbájdžánské hranici turisty často využívaná silnice M16-H53/H26 spojující Jerevan a Tbilisi (E117). Případným cestovatelům doporučujeme použít bezpečnou trasu přes Alaverdi a Vanadzor (M6) a v provincii Tavuš se vyhnout vesnicím Berdavan, Barekamavan, Koti, Voskevan, Berkaber, Baghanis, Voskepar, Movsesgegh, Kayan, Nerkin Voskepar, Nerkin Karmiraghbiur, Aygepar, Vazashen, Paravakar, Choratan a Chinari.

 • MZV upozorňuje, že velvyslanectví v Jerevanu ani velvyslanectví v Baku nejsou schopna poskytovat konzulární pomoc českým občanům na území neuznaného Náhorního Karabachu a v přiléhajících oblastech.

Upozornění bylo zveřejněno v září 2015 a v říjnu 2016 (uzávěrka článku) bylo stále platné. Před zamýšleným plánem je třeba aktuálnost si ověřit na stránkách MZV ČR.

 • MZV doporučuje všem cestovatelům registrovat se před cestou v databázi DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí) na adrese http://drozd.mzv.cz

Bezvízový vstup, ale přihlašovací povinnost

 • Občané ČR, stejně jako občané ostatních členských zemí EU, mohou od 10. ledna 2013 vstoupit na území Arménie a pobývat tam 180 dní během období jednoho roku bez víz.
 • V Arménii sice oficiálně platí přihlašovací povinnost, tj. cizinec se musí do 3 dnů po vstupu na území Arménie přihlásit na policii (hotely tak činí automaticky), avšak v praxi registrace v současné době vyžadována není.
 • Pro vstup na území Arménie není nutno mít sjednáno cestovní lékařské pojištění.
  (Zdroj: MZV ČR)

Foto: Jezero Sevan, Arménie (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.