Astana převzala roli hlavního města Kazachstánu  od Almaty (největší město) v roce 1997. Nyní prochází nákladnou přestavbou, která stojí miliardy dolarů. Nová Astana je budována podle návrhů  špičkových mezinárodních architektů, kteří napomáhají vzhledu nejen Kazachstánu, ale celé střední Asie. Astana tak představu zajímavou a fascinující směs staré sovětské architektury s ulramoderními díly Normana Fostera a jiných světových architektů. Astana ještě nemůže nabídnout veškeré turistické pohodlí a služby, ale má své osobité a radostné kouzlo.

Astana, nová metropole Kazachstánu

Do roku 1997 bylo metropolí Kazachstánu město Almati, známější pod starším jménem Alma-Ata. Od roku 1997 je hlavním městem Astana. V Astaně žije přes 800 tisíc obyvatel, ale rychle roste. Původně nedůležité město uprostřed stepi se změnilo v aglomeraci, ke které se se zájmem upíná celá svět. Doslova před očima roste a ruce si na jeho výstavbě podávají světoví architekti zvučných jmen, z nichž nejznámější je Norman Foster nebo Kišo Kurokawa, která navrh i celkovou koncepci města.

Doprava do Astany

Letecky: Mezinárodní letiště leží 15 kilometrů od Astany. Pro nás je zajímavé, že tam létají i přímé linky z Vídně. Od letiště do města jezdí autobusy.
Vzhledem ke vzdálenosti a poloze města se jiný způsob dopravy ani nedoporučuje.

Cirkus v Astaně, hlavním městě Kazachstánu

Doprava po městě: Městské autobusy jsou levné, ale často přeplněné. Platí se během jízdy do rukou průvodčího. Stará vozový park je vyměňován za nové moderní autobusy. K dispozici je také červený double-decker Astana.
Autobus číslo 12 je okružní a projíždí kolem nejatraktivnějších objektů.
Pro snadnější orientaci je dobré být vybaveni mapou. Mapa linek je dostupní i on-line.
Ve městě jezdí oficiální i neoficiální taxi. Ta druhá jsou levnější. Domluva s taxíkáři je nejjistější v ruštině, angličtina je zatím méně rozšířená, ale jsou patrné snahy o anglickou domluvu.

Zajímavosti Astany

 • Věž Bajterek: Je jedním z příkladů futuristické architektury ve znovuzrozeném městě. Přezdíval „Chupa Chups“ , protože místním připomíná obří lízátko. Věž 97 metrů vysoká skýtá skvělý výhled na město, dále v ní je restaurace, umělecká galerie a malé akvárium. Ve frekventovaných časech bývá před vstupem značná fronta.
 • Ak Orda: Prezidentský palác je oficiální pracoviště a bydliště prezidentovi Kazachstánu. Stojí mezi Baiterek věží a Palácem míru a usmíření (pyramida). Prezidentský palác byl postaven v roce 2004 z monolitického betonu. Má pět pater a je obložen italskám mramorem
 • Palác míru a usmíření. Pyramida části budovy je 62 metrů vysoká a sedí na 15 metrů vysokém zeminou pokrytém bloku. Všechny tyto konstrukce jsou nad úrovní terénu. Budova navržená Normanem Fosterem  zahrnuje také operní dům s 1 500 sedadly, muzeum národní kultury, novou „univerzitu civilizace“, knihovnu a výzkumné centrum pro etnické a geografické skupiny Kazachstánu. Je symbolem harmonického soužití různých náboženství a kultur.
 • Monumet Kazašský Eli (doslovně, „země Kazaši“) se nachází v těsné blízkosti Paláce mír a usmíření (pyramida) ve středu náměstí Nezávislosti. Je asi 100 metrů vysoký nese na vrcholu plastiku mýtického zlatý pták Samryka. Památník je vyroben z bílého mramoru a je obklopen krásnými fontánami.
 • Shabyt, Palác tvořivosti: Shabyt je palác umění nacházející se severně od kazašské pomníku Eli (vlevo při pohledu z pyramidy). Má vzhled mírně kosé skleněné modré mísy a sádlí v něm univerzita umění.
 • Hazret, sultánská mešita: Jedna z největších mešit  ve střední Asii. Nachází se na severní straně náměstí Nezávislosti. Má čtyři minarety, které jsou 77 metrů vysoké. Její kopule je výškou 51 metrů je nejvyšší budova v Kazachstánu. Mešita kombinuje klasický orientální styl s kazašskými ornamenty. Mešita poskytuje všechny druhy bohoslužeb. K dispozici je levná jídelna v přízemí, stejně jako několik malých obchodů se suvenýry.
 • Palác nezávislosti: Nachází se nachází na jih od kazašského Eli pomníku (vpravo při pohledu z pyramidy). Většina oficiálních politických a podnikatelských setkání se konají v této budově, jako například v prosinci 2010 summit OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)a v roce  2011 se zde poprvé mimo Evropu konal Evropský summit ekologie.
 • Nové Národní muzeum Kazachstánu: Stojí vedle paláce nezávislosti, otevřel se v červenci 2014. Vstup je zdarma.
 • Khan Shatyr: Další úchvatná moderní stavba. Multi funkční budova, která pojme deset tisíc lidí. Má tvar excentrické kuželu o elipsovité základně o rozloze větší než 10 fotbalových stadionů a je 150 metrů vysoká. Nachází se v ní park, nákupní a zábavní centrum s náměstí a dlážděnými ulicemi, lze v ní plout na lodi řece, hrát minigolf a využít krytý plážový resort. Má i svou malou železnici. Průsvitná materiál udržuje teplotu i v chladných měsících roku.
 • Duman:  Zábavní komplex skládající se z oceanária, 3D divadlo, obchodů se suvenýry a kavárny. Akvárium je jedinečné tím, že se nachází více než 3000 km od oceánu. Oceanárium  nabízí množství interaktivních programů a všelijakých atrakcí.
 • Atameken: Trojrozměrné miniatury nejvýznačnějších míst  Kazachstánu na ploše asi 1,7 hektaru.
 • Cirkus: Budova připomínající UFO, létající talíř. Autorem projektu a architekt Tolegen Abilda. Hlediště pojme 2000 diváků.

Foto: Cirkus v Astaně, hlavním městě Kazachstánu (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.