Čukotka (Чукотка), Čukotský poloostrov, je ruská oblast na Dálném východě. Čukotka se rozprostírá podél Beringovy úžiny. Na sever od poloostrova se nachází Čukotské moře, na jih moře Beringovo. Je to jediný region Ruska, který leží na západní polokouli. Čukotka láká návštěvníky přírodními scenérie vytvářenými tundrou, která Čukotku z největší části pokrývá. Etnickým národem žijícím na Čukotce jsou Čukčové.

Čukotka: Na dohled od USA

Čukotka, autonomní oblast Ruska, se nachází podél Beringovy úžiny. Čukotka je z jihu omývána Beringovým mořem, které je okrajovým mořem Tichého oceánu, ze severu a západu mořem Čukotským a Východosibiřským, které jsou součástí Severního ledového oceánu. K Čukotce náleží Wrangelův ostrov.

Je to nejvýchodnější poloostrov Asie, nejbližší bod, kde se přibližuje kontinent Euroasie kontinentu Severní Ameriky, Spojených států amerických. Uvádí se, že za optimální viditelnosti lze přes Beringovo moře Aljašku zahlédnout.

  • Přechod z Aljašky na Čukotku je snem mnoha odvážných, zimě a útrapám odolných cestovatelů/dobrodruhů/sportovců. K tomu však je třeba zvláštních povolení. (Aljaška do roku 1867 patřila Rusku, ale car Alexandr ji prodal USA.)

Cestování? Ano, ale chce to přípravu

Protože na Čukotce není vybudována železnice a silnice jsou jen v některých částech oblasti, je nejjednodušší dostat se tam letadlem nebo lodí.

Čukotka patří mezi příhraniční ruské regiony, kde je režim ještě přísnější, než v jiných částech Ruska. Pro vstup na Čukotku je proto třeba mít nejen pas a vízum, ale také zvláštní povolení pro vstup, které platí pro cizince stejně tak jako pro místní.

  • Cestujícím na výletních lodích je povoleno přistát u čukotských břehů a zůstat po dobu 72 hodin bez víza a zvláštního povolení.
  • Co se týká letecké dopravy na Čukotku – jsou nabízeny charterové lety z Nome do Providěnie nebo z Nome do Anadyru. Lety jsou závislé na počasí.
  • Jeho charakter je na Čukotce subpolární, což ovlivňuje i vegetaci na Čukotce – tundra a rostliny pro tundru typické.

Obrovská plocha, málo obyvatel

Čukotka má rozlohu 737 700 km², ale osídlení je velmi řídké – v oblasti žije jen asi 54 tisíce obyvatel. Živí se především v hornictvím (naleziště cínu, wolframu a zlata) a částečně také rybolovem a lovem.

Čukotská autonomní oblast se dělí na osm regionů. Statut města mají čtyři obce:

  1. Hlavním městem a správním centrem je Anadyr.
  2. Hlavním přístavem je město Providěnija, které má asi 2700 obyvatel.
  3. Dalším celkem je Bilibino – malé město na okraji tundry, místo světového nejsevernější jaderné elektrárny.
  4. Pevek je nejsevernější ruská obec, která je povařována za město. Pevek byl založen roku 1930 jako dopravní uzel nově objeveného regionu. Byla zde nalezena ložiska cínu, zlata, uranu a rtuti. Na některých místech jsou těženy.

Víte, že…

… na severu Čukotské vrchoviny se rozkládá unikátní meteoritické jezero? Jmenuje se Eľgygytgyn, Bílé jezero. Má rozlohu  119 kilometrů čtverečních,  okrouhlý tvar o průměru asi dvanácti kilometrů a uprostřed je až 169 metrů hluboké.

… Beringovu úžinu lze také přeplavat? Zatím do ale dokázala jen legendární Lynne Coxová (narozena 1957). V roce 1987, po mnoha letech shánění povolení ze strany Sovětského svazu, přeplavala Beringův průliv (z Malého na Velký Diomédův ostrov).

národní pochoutka obyvatel Čukotky je muchomůrka červená? Na severu Asie, na Sibiři a na Čukotce, pozbývá totiž muchomůrka svoji jedovatost. Čukčové ji suší a připravují z ní opojný nápoj, nebo ji používají jako oblíbené koření k některým jídlům.

Ilustrační foto: freeimages.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.