Pohoří Kavkaz s velikány pokrytými věčným sněhem a ledem vévodí dvojvrcholový velikán – neaktivní sopka Elbrus. Hora Elbrus dávno lákala alpinisty, nicméně východní vrchol Elbrusu byl poprvé zdolán ruskou expedicí až roku 1829. Západní vrchol zdolala anglická expedice 28. července 1874. Výstup na Elbrus je technicky možný, ale fyzicky náročný. Vyžaduje předchozí zkušenosti.

Elbrus: Dominanta pohoří Kavkazu

Elbrus – nejvyšší hora Ruska – se tyčí do výšky 5642 metry nad mořem jako nepřehlédnutelná dominanta nad asijským pohořím Kavkaz. Východní vrchol dosahuje 5621 metrů, západní 5642 metry. Sedlo mezi vrcholy má výšku 5325 metrů. Plocha zalednění činí asi 134,5 kilometrů čtverečních. Překrásná příroda, kde nedostupné vrcholky hor pokryté sněhobílými ledovci, z nichž vytékají prudké bystřiny, ostře kontrastují s náhle se zužujícími údolími, porostlými zeleným borovicovým lesem.

Cesta na Elbrus: Co je dobré vědět

K výstupu na Elbrus není nutné žádné zvláštní povolení, ale pokud turista/horolezec  hodlá chodit po Kavkazu, potřebuje razítko od vojenské správy dané republiky, na jejímž území se turista/horolezec nachází. Musí se zajistit předem. Velká část je totiž součástí pohraničního pásma s Gruzií.

Elbrus, nejvyšší hora Ruska

 • Z Nalčiku do Těrskolu, což je poslední vesnička pod Elbrusem, jezdí mikrobusy a taxíky, soukromí řidiči horolezce doslova „loví“, takže není problém se do hor dostat. Je ovšem třeba dávat pozor na cenu a nebrat první nabídku.
 • Výstup na Elbrus vyžaduje určitou aklimatizaci, je proto nutností před samotným útokem na vrchol absolvovat alespoň tří čtyřdenní túru po okolních kopcích.
 • Bivakovat se dá téměř všude, v přírodě je relativně bezpečno. Zkušenosti horolezců ale dokládají, že není příliš bezpečné nocovat v těsné blízkosti  vesnic.

Řešení pro méně zdatné

Asi dva kilometry za Těrskolem je spodní stanice kabinkové lanovky, která dopraví do výšky přibližně 3500 metrů. Zde začíná ledovec a nachází se zde také základna Horské služby. V ní se lze doptat na počasí, které bude Elbrusu v nejbližších dnech vládnout. Od Horské služby je nutné vydat se po svých.

Nezkušení nebo méně zdatní turisté se nechávají vyvézt do výšky téměř pěti tisíc metrů rolbou. Drtivá většina jich ale na vrchol nevystoupá.

Co radí zkušení

Výstup na Elbrus chce svůj čas.

 • První den je dobré dojít na Prijut Odinnacaty. To je název pro zbytky chaty ve výšce okolo čtyř tisíc metrů. Okolí vyhořelé boudy je základním táborem, kde se stavějí stany.
 • Podle rad horských průvodců je ráno třeba vyjít na Pastuchovy skály, asi do pěti tisíc metrů, a opět sestoupit do základního tábora.
 • Druhý den je možné zdolat vrchol.
 • Výstup na Elbrus není technicky příliš náročný, bez stoupacích želez a cepínu se však nelze obejít.
 • I v létě je nutná kompletní zimní výbava. Velkou hrozbou je totiž počasí.
 • Je třeba vstát ještě v noci a pokud je nakloněno počasí a nebe bez mráčku, kolem druhé, třetí hodiny ranní vyrazit.
 • Tak jako ve všech horách se po poledni začíná i nad dvojkuželem Elbrusu vytvářet kupovitá oblačnost a často i mlha. V takovém počasí se z cesty sejde velice snadno.

Pod vrcholy Elbrusu

Elbrus má dva vrcholy – západní a východní. Západní je o dvacet metrů vyšší a většina horolezců míří na něj.

 • Až do sedla mezi oba kužele vede vyšlapaná stezka ve sněhu a lze tam dojít bez větších problémů.
 • Víc než s cestou však začíná mít člověk problémy s narůstající nadmořskou výškou. Projevuje se to bolestí hlavy a mělkým dýcháním.
 • Ze sedla už jsou třeba mačky.
 • Důrazně se doporučuje ve skupině se navázat na lano.

Posledních 300 výškových metrů je fyzicky nejnáročnější. Ale výsledek stojí za to. Rozhlédnout se z vrcholu pětitisícovky, to je štěstí, které horolezce dobře znají.

Když se rozhodnete pro Elbrus

Jestliže zájemce pojme myšlenku vystoupit na Elbrus, je třeba vyhledat rady zkušených horolezců, kteří znají aktuální situaci, jež se může od uvedených údajů postupem času změnit. Kromě specializovaných CK to mohou být také příspěvky na specializovaných trekingových webových stránkách, a to včetně diskusí.

Foto: Elbrus, nejvyšší hora Ruska (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.