Ermitáž v Petrohradu patří mezi největší a sbírkami nejbohatší světová muzea uměleckých děl. K nejvzácnějším skvostům patří rozsáhlá kolekce obrazů nejvýznamnějších impresionistů a postimpresionistů, klasická antická díla či orientální umění. Ermitáž se nachází v pěti objektech a i na zběžnou prohlídku se doporučuje vyčlenit si celý den a k Zimnímu paláci, jímž se do Ermitáže vchází, přijít hned dopoledne. Návštěva Ermitáže bude patřit k celoživotním zážitkům.

Historie Ermitáže

Založení státního muzea Ermitáže se datuje na rok 1764, kdy ruská panovnice Kateřina Veliká v Berlíně zakoupila asi 200 obrazů světových mistrů. V době své vlády, v období mezi roky 1762 a 1796, proslula jako nadšená milovnice umění. Skvosty její sbírky, která postupně narůstala až na desítky tisíc, patří v petrohradském muzeu dosud k nejcennějším a nejobdivovanějším.

Petrohrad, Ermitáž, Zimní palác

Z nepřeberného množství antických a moderních děl, starožitného nábytku a porcelánu stojí za zvláštní zmínku slavný stříbrný jídelní servis o třech tisících kusech, který Kateřina objednala v Paříži pro svého milence Grigorije Orlova.

Další slavný panovník, Petr Veliký, přispěl nákupem obrazů Rembrandta a dalších holandských malířů. Zároveň shromáždil velké množství zlatých a stříbrných předmětů nalezených během archeologických vykopávek v jižním Rusku a Střední Asii.

V devatenáctém století se celá kolekce výrazně rozrostla, zejména pak v době vlády Alexandra I. a Mikuláše I., který nechal vybudovat známý Zimní palác. V něm mohla široká veřejnost poprvé spatřit největší poklady.

Komunistická revoluce v říjnu 1917 znamenala dočasný odsun nejcennějších předmětů do Moskvy.

Některé zajímavosti Ermitáže

Uvádí se, že kolekce Ermitáže čítá na tři miliony exponátů. Není proto možno, aby byly všechny ve stálé expozici. Sbírka obrazů je ve světě největší.

 • V oddělení západního evropského umění mohou nývštěvníci nalézt přes dvacet Rembrandtových děl. Ale sbírka sahá od Leonarda da Vinci či Rafaela a Tiziana až po Picassa a Matisse.
 • Kolekce holandských mistrů 17. století nemá ve světě s výjimkou francouzského Louvru obdobu.
 • Exponáty orientálního umění pocházejí ze starověkého Egypta, Mezopotámie, Byzance, Íránu, Střední Asie, Číny, Japonska a Indie.
 • Muzeum disponuje i největší světovou sbírkou starých římských soch.
 • Mnoho dalších pokladů a zajímavostí je skryta v rozsáhlých numizmatických sbírkách a v bohaté kolekci historických zbraní.

Turistické informace

K Zimnímu paláci, kterým se do Ermitáže vchází, se turisté nejpohodlněji dostanou metrem a to do stanice Admiraltějskaja. Od té je Ermitáž dobře značena orientačními směrníky.

Otevírací doba Ermitáže

 • Komplex Ermitáže je otevřen od 10.30 do 18.00 hodin.
 • Ve středu je otevírací doba prodloužena do 21.30 hodin.
 • V pondělí a v některé státní svátky, má Ermitáž zavřeno.
 • Každý první čtvrtek v měsíci je vstup do Ermitáže zdarma. V ten den tam přichází množství návštěvníků a fronty, které jsou i v běžný den dlouhé, bývají ještě delší.

Ceny vstupného

 • Celodenní vstupenka stojí zahraničního turistu 600 rublů. Opravňuje ke vstupu do hlavních komplexu, generálního štábu, Menšikovského paláce, Zimného paláce a muzea císařské porcelánky.
 • Vstupenka za 300 rublů platí pouze pro Zimní palác, Menšikovský palác, muzeum porcelánky, a do tak zvané Staré Děrevny, kde jsou depozitáře.
 • Děti předškolního věku, školní děti a studenti mají vstupné do Ermitáže zdarma.
 • Zahraniční důchodci nemají nárok na slevu.

Po vstupu do Ermitáže se může návštěvník pohybovat ve všech prostorách (i opakovaně) až do zavírací doby. Po vstupu je třeba odložit veškerá zavazadla a svrchní ošacená do určených prostorů. Fotografování je v Ermitáži povoleno, ale ne všude. Některé expozice je ovšem zakázáno fotit.

Elektronický nákup vstupenky

Vstupenky do Ermitáže je možno koupit v on-line rezervačním systému přes webové stránky Ermitaže.

 1. Jednodenní vstupenka do hlavní muzejní komplexu a budovy generálního štábu stojí přibližně 18 dolarů.
 2. Výhodnější je dvoudenní elektronicky koupená vstupenka do hlavního komplexu Ermitáže, budovy generálního štábu, Zimního paláce, muzea porcelánky a Mančikovského paláce. Stojí třiadvacet dolarů.

Elektronicky zakoupené vstupenky mají platnost 180 dní. 

Foto: Petrohrad, Ermitáž, Zimní palác (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,
 1. Alena says:

  To je sice hezké, že jsem se dozvěděla kolik stojí vstupenky do Ermitáže a že se dají koupit elektronicky, ale nevím si s tím rady. Můžete mi pomoci? Potřebovala bych 2 vstupenky v rozmezí 12.6. – 14.6.2017. Děkuji za radu. A.

 2. Karel says:

  To je místo, které bych moc rád navštívil 🙂 Byl jsem sice v Petrohradu před 4 měsíci, ale nenavštívil jsem to město 😀 Takže tam za chvíli jedu znovu 😀 Akorát mě štve nutnost víza:/ 😀

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.