Gruzie leží na pomezí východní Evropy a Asie. Krajina Gruzie představuje pozoruhodnou směsici krajiny i podnebí – reliéf se zvedá od svěžích letovisek na pobřeží Černého moře přes kopcovité vinařské oblasti až k „nebeským“ štítům Kavkazu. Gruzie, země známá od antických legend, je samostatným státem. Od 8. června 2015 mohou občané ČR vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok. Před cestou je však doporučeno údaj si ověřit.

Gruzie: Křižovatka dějin

Gruzie – jedna z kavkazských republik bývalého Sovětského svazu, byla odpradávna křižovatkou dějin i cílem dobyvatelů. Zmiňují se o ní již dávné legendy.

 • Na kavkazském štítě byl přikován Prométheus, který přinesl lidem oheň.
 • Sem směřovala bájná výprava Argonautů za zlatým rounem.

Gruzie

Na území dnešní Gruzie se střetávaly vlivy vyspělých kultur starověku – Persie, Řecka, Říma i Byzance. Ve čtvrtém století přijala Gruzie křesťanství za státní náboženství a od té doby zde vznikaly křesťanské chrámy a kláštery.

Návštěvníky Gruzie čeká země s nádhernými historickými památkami a překrásnou přírodou, nabízející věčně bílé vrcholy pětitisícovek Kavkazu i kamínkové pláže a plantáže citrusů u Černého moře.

Tbilisi, hlavní město Gruzie

Hlavním městem Gruzie je Tbilisi, gruzínská metropole s  arménskou, židovskou i pravoslavnou čtvrť. V okolí města se nachází množství křesťanských památek.

 

Co v Gruzii navštívit

 • Ve starém sídelním městě Mcchetě, kde žila církevní knížata, se rozkládal nejstarší komplex církevních staveb. V současnosti tu stojí katedrální chrám Sveti Cchoveli z 11. století, kde jsou pochováni gruzínští králové.
 • K nejskvělejším výtvorům celého středověkého světa patří chrám Džvari (gruzínsky kříž), který vznikl v Mcchetě na přelomu 6. a 7. století.
 • V blízkosti města leží jeskynní poustevnický klášter Šio Mghvime ze 6. století
 • Ve východní Gruzii stojí klášter Alaverdi, druhá největší církevní stavba po Mcchetě.
 • U hranic s Ázerbájdžánem se nalézá rozsáhlý terasovitý klášterní komplex David Gardža ze 6. století, který je proslulý svými nástěnnými malbami.
 • V severní Gruzii zůstaly památky na řecké a římské období, k nimž patří například staré opevněné skalní město Uplisciche poblíž Gori.
 • Gori je rodištěm Stalina, kterého i v současnosti obdivuje nezanedbatelná část Gruzínců, protože vyhrál válku, udržel pohromadě mnoho států, a hlavně – byl Gruzínec. Je možno navštívit jeho muzeum. Stalinova památka tu je stále živá, navzdory milionovým obětem gulagů. Nehodí se cokoliv na toto téma komentovat – jsme zde hosty.
 • Na jihu u hranic s Tureckem leží přístavní město Batumi, odkud lze vydat se do sousedního Turecka.
 • U hranic s Tureckem nad řekou Kura přitahuje návštěvníky skalní klášter Vardzia z 12. století.
 • Turisté a milovníci přírody se jistě vypraví do Svanetie, vysokohorské oblasti, jejímž střediskem je město Mestia. Odtud vedou cesty k pětitisícovkám, a také do vesničky Užguli, údajně nejvýše položené vesnice v zemi.
 • U kamenných domů v údolí řeky Inguri stojí vysoké strážní věže, ve kterých se během staletí nesčetněkrát ukrývali vesničané před vpády dobyvatelů.

 

Pohostinnosti nelze zneužívat

Gruzie je příjemná země, v níž lze ochutnat proslulé víno a koňak. Lidé jsou pohostinní a vítají turistu s upřímným zájmem. Často je zvou k sobě domů a být hostem v Gruzii znamená najít svou druhou rodinu. Třebaže je pozvání míněno zdarma, sluší se nepřijít na návštěvu s prázdnou a přinést třeba víno a cukrovinky.

Úředním jazykem je gruzínština, je ale možno domluvit se  se rusky a s mladými také anglicky. Je vhodné naučit se  několik základních zdvořilostních slov v gruzínštině. (Dobrý den – Gámardžuba. Děkuji – Madluba. Na shledanou – Nachuamdis.)

 

Informace Ministerstva zahraničí ČR

Od 8. června 2015 mohou občané ČR vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky však doporučuje, aby si čeští občané před cestou ověřili u gruzínských zastupitelských úřadů v zahraničí, zda se podmínky přicestování nezměnily.

Velvyslanectví Gruzie v České republice sídlí na adrese:
Mlýnská 22/4, 160 00 Praha 6 – Bubeneč,
tel: + 420 233 311 751 nebo 749, fax + 420 233 311 752,
e-mail: prague.emb@mfa.gov.ge,
Internetová stránka: www.czech.mfa.gov.ge.

Foto: Gruzie (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.