Osmým divem světa byla nazývána komnata, jejíž interiér byl tvořen jantarem a jantarovými prvky. Jantarová komnata sloužila počátkem 18. století jako reprezentační prostor pruského krále. Později se dostala – coby dar zpečeťující spojenectví – ruskému carovi. Jantarová komnata zůstala do roku 1941 v Carském Selu. Odtud byla odvezena nacistickými vojsky. O dalším jejím osudu se už jenom vedly dohady. Od roku 2003 je v Kateřinském paláci k vidění zrekonstruovaná replika Jantarové komnaty.
Vybavení pokoje jako dar od krále carovi
Komnata nazývaná osmým divem světa byla vytvořena z miliónu jantarů zhruba v deseti barevných tónech. Rozloha komnaty činila 120 metrů čtverečních. Pruský král Bedřich I. ji dal zhotovit dánskými řemeslníky a v dílnách v Gdaňsku.

Na konci roku 1711 už začala jantarová komnata sloužit králi jako reprezentační místnost. Bedřich I. zemřel roku 1713. Jeho nástupci Bedřichu Vilémovi I. se zdála místnost pro jeho potřeby zbytečně nádherná, byl to člověk, který všechny své peníze vydal na vojsko. Nakonec mu však dobře posloužila. V roce 1716 věnoval Bedřich Vilém I. úžasnou jantarovou místnost ruskému caru Petru Velikému, když ten navštívil Berlín. Dar měl zpečetit spojenectví mezi Hohenzolerny a Romanovci.
Osmnáct beden skvostů
- Jantarová komnata byla složena do 18 obrovských beden a odvezena na venkovské sídlo ruských panovníků Carského Sela, do paláce carevny Kateřiny. Zde zůstala jantarová komnata až do roku 1941.
- Na podzim tohoto roku nacisté skvosty demontovali a odvezli do východopruského Královce (nyní Kaliningrad).
- Stopy po pokladu mizí v srpnu 1944 po britském náletu na Královec a po ústupu hitlerovského wehrmachtu z této tehdejší nejvýchodnější německé oblasti.
- V dubnu 1945 obsadili Královec Rusové. Vysocí armádní důstojníci prohledávali zámek, ale jantarová komnata záhadně zmizela.
Jantarová komnata: Dohady a skutečnost
Dlouhou dobu se pokládala za pravděpodobnou verze, že jantarová komnata skončila na dně moře.
Existují však i domněnky, že by jantarová komnata mohla být i mezi cennými předměty a dokumenty, které na konci války údajně ukryli Němci v Čechách.
Nález fragmentů Jantarové komnaty
Poprvé od konce války se v roce 1997 vynořil fragment z legendární jantarové komnaty ruských carů, pohřešované od roku 1944. Úřady v Postupimi informovaly, že kriminalisté zabavili v severoněmeckém městě Brémách jen málo poškozenou mozaiku velkou asi 55 krát 70 centimetrů. První expertizy odborníků z Postupimi a Petrohradu, kde se původně jantarová komnata nacházela, nepochybují o pravosti uměleckého skvostu. Podle expertiz německých i ruských znalců se jednoznačně jedná o část Jantarové komnaty. Na zobrazení oblohy byly skvrny, které jsou vidět i na originální fotografii.
Mozaika, jedna ze čtyř, které byly do komnaty zapracovány v roce 1755, zobrazuje dva páry v romantické letní zahradě se dvěma psy.
Další objev: komoda z Jantarové komnaty
Jen týden po nálezu jedné ze čtyř mozaiek, která byla zabudována do stěny Jantarové komnaty, zabavila policie v Berlíně menší dřevěnou komodu, která s největší pravděpodobností stála v Jantarové komnatě přímo pod touto mozaikou. Autenticitu nábytku už potvrdili ruští experti z Kateřinského muzea v Petrohradu, kteří přijeli do Berlína.
Na novou stopu se přišlo poté, co jistý restaurátor z Lipska oznámil policii, že začátkem 70. let komodu restauroval. Komoda byla podrobena pečlivému zkoumání odborníků. Na její zadní straně byly nalezeny zbytky registračních čísel, která jsou totožná s těmi, jimiž byl označen nábytek z Jantarové komnaty. Také fotografie z doby před rokem 1941 potvrzují pravost, i když několik kování má nyní poněkud jiný tvar. To je však v souladu s výpovědí lipského restaurátora, který udal, že některá poškozená kování na komodě vyměnil za nová.
Tyto nálezy byly vráceny Rusku.
Replika Jantarové komnaty
Návštěvníci Carského Sela mohou zhlédnout rekonstrukci Jantarové komnaty v Kateřinském paláci. Byla dokončena v roce 2003. Při rekonstrukci bylo vycházeno z dobových fotografií. Repliku Jantarové komnaty umožnil vytvořit velký finanční příspěvek německé mecenášské firmy.
V nové Jantarové komnatě platí přísný zákaz fotografování.
Foto: Přírodní surový jantar (freeimages.com)