Kavkaz je mohutné horstvo rozkládající se mezi Černým a Kaspickým mořem. Někdy je hlavní hřeben Kavkazu označován za hranici mezi Evropou a Asií. Jiné teorie s tím nesouhlasí. Kavkaz každopádně odděluje evropskou část Ruska od Zakavkazska, především od Gruzie, která je od roku 1991 samostatným státem. Velkolepá panoramata kavkazských hor opěvovali básníci A. S. Puškin, M. J. Lermontov, gruzínský klasik Ilja Čavčavadze, český básník Svatopluk Čech.

Kavkaz, to je hlavně vysokohorská turistika

Kavkaz, který je někdy považován za nejvyšší pohoří v Evropě, nabízí nejen překrásnou a liduprázdnou vysokohorskou přírodu, ale také nejlevnější možnost uskutečnit turistiku ve výškách nad 5000 metrů.

Pásmo Kavkazu poskytuje ideální terény pro všechny druhy sportovních aktivit, které je možno ve velehorách provozovat. Většina návštěvníků však holduje pouze horolezectví a pěší vysokohorské turistice. Kavkaz přináší především nezapomenutelné zážitky z velkolepé vysokohorské přírody.

Turistika: Nepodceňovat nebezpečí

Zdejší pěší turistika má však poněkud jiný charakter než v mnohdy až příliš civilizovaných horách Evropy. Značené cesty, chaty, horská záchranná služba – na to vše je třeba zapomenout.

Kavkaz

K chození je nutné mít buď vlastní bohaté zkušenosti s vysokohorským terénem anebo průvodce, který zdejší trasy zná. Problémy s hledáním téměř neznatelných chodníčků neřeší ani mapy, které lze u nás zakoupit v některých specializovaných prodejnách.

  • Při jakýchkoli túrách na Kavkaze, které nikdy netrvají méně než dva či tři dny, je nutno počítat s překonáváním ledovců, což znamená chodit ve skupině a mít s sebou nezbytné vybavení jako jsou stoupací železa, cepín a lano.
  • Pohybovat se po Kavkaze individuálně je prakticky vyloučeno.

Počasí a hraniční pásmo

Plánované túry může značně zredukovat počasí. Na Kavkaze bývá o poznání tepleji a slunečněji než v Alpách, bouřky a přeháňky přicházejí zpravidla v noci nebo večer, dlouhodobě špatné a deštivé počasí je spíše výjimkou. Při náhlé změně povětrnostních podmínek, která je v těchto výškách naprosto běžná, však mohou nastat vážné problémy. Kromě omrzlin ze silného větru, hrozí bloudění po ledových pláních, které někdy může končit pádem do ledovcové trhliny.

Je třeba mít na paměti, že nelze volně přecházet do Gruzie, která je samostatným státem. Hlavním kavkazským hřebenem dnes probíhá regulérní hranice s ochranným pásmem, které je přístupné pouze se speciální propustkou. Překračování hranice je zakázáno.  

Na Elbrus po značené cestě

Zpravidla každého návštěvníka Kavkazu přitahuje nejvyšší hora Elbrus (5642 m). Je to úchvatný, ledovcem pokrytý dvouvrcholový masiv bývalé sopky, který převyšuje řetěz kavkazských štítů o více než jeden kilometr.

Dosažení obou vrcholů není technicky nijak náročné, vyžaduje to pouze:

  • důkladnou aklimatizaci,
  • dobrou kondici,
  • teplé zimní oblečení
  • a přejícné počasí.

Samotný výstup trvá kolem osmi hodin a zahajuje se mezi 2. a 3. hodinou ranní ve výšce okolo 4000 metrů, kam lze vyjet lanovkou. Turisté nejprve vystoupí k chatě Prijut 11 ve výšce 4200 metrů.  V okolí chaty je možno postavit stan.

Strmá, zdlouhavá, avšak bezpečná trasa na vrchol vede po frekventovaném a z velké části vytyčeném chodníku, který míjí ledovcové trhliny. Absolvovat výstup na Elbrus po této takzvaně klasické trase zvládne za dobrého počasí denně několik desítek lidí.

Foto: Kavkaz (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.