Kazaň (Казань) je hlavním městem Ruské lidové republiky Tatarstánu a centrem světové tatarské kultury. Je také střediskem Povolžského federálního okruhu a Povolžského ekonomického rajónu. Leží na břehu Volhy. Kazaň je turisticky velmi atraktivní město s množství zachovalých památek. V Kazani žije asi 1,3 milionu obyvatel – Tatarů a Rusů. Uvádí se, že Kazaň má po Moskvě a Petrohradu třetí nejvyšší standard života v Rusku.

Kazaň, město vzdělanosti

Kazaň leží na břehu Volhy mezi Evropou a Asií, v oblasti tatarské populace. Mísí se zde kultura křesťanská, muslimská židovská. V centru města je synagoga i nové katolické kostely. Město s víc než tisíciletou historií je vyhledávanou destinací, v níž počet návštěvníků stále roste.

Kazaň, říční přístav

Kazaň byla dřív známa vyšším průměrem vzdělanosti než bylo v jiných ruských městech obvyklé. Stále zůstává univerzitním městem, v němž sídlí nejlepší ruské univerzity (Kazaňská federální univerzita, dále univerzity technické a technologické, energetické a další) , kde získává vzdělání mnoho zahraničních studentů. Jejich přítomnost činí město národostně rozmanitým – a tolerantním.

 • Současnou tvář dostala Kazaň v roce 2005, kdy se slavilo tisíc let od založení města. Díky tomu bylo zrekonstruováno množství památek i míst.

Kazaň, město sportu

Pověst sportovního města Kazaň získala díky investicím, kterými město sport podporuje. To se týká zejména oblasti výstavby sportovišť světových parametrů, pořádáním světových šampionátů (například Letní Univerziáda 2013, MS ve vodním pólu 2015). V Kazani působí špičkové profesionální týmy jako například Rubin (fotbal) nebo AK Bars (hokej). Pro účastníky světových šampionátů byla vystavěna moderní zázemí pro ubytování, administrativu i média.

Doprava do Kazaně

 • Letadlem: Mezinárodní letiště asi 30 kilometrů od centra města. Od letiště jezdí autobusy nebo taxi.
 • Vlakem: Kazaň leží na trati transsibiřské magistrály. Cesta z Moskvy trvá asi 11 hodin. Nádraží je blízko centra města.
 • Lodí: Do Kazaně je možno připlout lodí po Volze, ale jen během letních měsíců.
 • Doprava po městě: Většina turisticky zajímavých míst a objektů je v docházkové vzdálenosti, některé zóny jsou jenom pro pěší. Doprava po městě je zajišťována četnými autobusy a od roku 2013 linkou metra s deseti stanicemi. Mapky tras dopravy jsou k dispozici v hotelech nebo info centrech.
  Po Kazani je také zvykem jezdit na kole. Ve městě je několik půjčoven bicyklů. K vypůjčení je třeba kreditní karty.

Zajímavosti Kazaně

 • Kazaňský Kreml:  Původně tatarská pevnost z velké čísti zničená Ivanem Hrozným. Kreml/hrad byl přestavěn v 16. a 17. století (například dostavěna katedrála Zvěstování). Hrad s věžemi odráží ruský dobový styl. Kazaňský Kreml vytváří typickou vedutu města.
 • Suyumbičina věž: Stupňovitá monumentální stavba s půvobnou legendou o tatarské princezně, která sice nejprve slíbila Ivanu Hroznému, že se stane jeho ženou, když do sedmi dnů postaví nejvyšší věž v Kazani, ale kdyř pak měla slib splnit, vystoupala na věř a skokem z ní se zabila, než by svůj lid a sebe vydala ruské porobě. Zdejší pověst vyprávějí jako pravdivou.
 • Mešita Kul-Šarif:  Mešita pojmenovaná po tatarském náboženském vůdci a vládci, který zahynul při obraně Kazaně proti armádě Ivana Hrozného. V polovině 16. století byla mešita poničena a obnovy se dočkala až v roce 2005. Mešita, která se nachází uvnitř kremelských zdí, čímž se Kreml symbolicky stal symbolem multikulturní harmonie v multietnickém Tatarstánu. Před vstupem je nutno přečíst si pokyny, muslimské zvyky jsou jiné.
 • Muzeum islámu: V přízemí mešity. Vstup je zdarma.
 • Státní muzeum Ermitáž v Kazani: Pobočka petrohradské Ermitáže
 • Státní muzeum Tatarského státu: Jeden z projektů dokončených u příležitosti milénia. Nachází se v místě bývalé sultánovy mešity. Exponáty připomínají svébytnost tatarského národa.
 • Kazaňský Arbat: Pěší zóna vedoucí od Kremlu a na níž jsou – jako na moskevském Arbatu i zde jsou butiky, obchody se suvenýry a kiosky, kavárny, bary a podobně.
 • Chrám všech náboženství: Architektonicky zajímavá stavba s 16 věžemi, z nichž každá představuje jiné náboženství.  Chrám se nachází na předměstí Kazaně, lze k němu dojet autobusem číslo dvě.
 • Po městě jezdí vyhlídkové dvoupatrové autobusy, které provážejí turisty místy s nejzajímavějšími památkami a atrakcemi Kazaně. V autobusech je možná volba jazyku průvodného slova (ze záznamu). V osmi možnostech ovšem čeština není.
 • Projížďky výletní lodí po Volze

Nenechte si ujít

Muzeum sovětského životního stylu: Na ruské poměry velmi nezvyklé, originální a excentrické muzeum. Při  vstupu do něj prožívají návštěvníci návrat do SSSR.  Anekdotickým stylem je zde představováno „dříve“ a „nyní“. V neděli odpoledne tu jsou pořádány „jam sessions“ sovětských písní. Je to místo zábavné, interaktivní. Ačkoliv podobná „muzea“ jsou známa třeba z Berlína nebo z Drážďan, toto se vymyká právě svým anekdotickým pojetím. A o to víc, že je právě v Rusku.

 

Kazaň: Město festivalů

V Kazani je pořádáno mnoho různých akcí, které lze navštívit během pobytu: Mezinárodní operní a baletní festival, různé typy hudebních festivalů, koncerty populárních zpěváků. Nejatraktivnější je  Sabantuy , národní svátek a festival tatarské kultury. Koná se každoročně začátkem června.

 • Mezinárodní operní festival pojmenovaný po Fedor Šaljapinovi – každoročně v únoru.
 • Ruský folklorní festival „Karavon“ – každoročně v květnu.
 • Mezinárodní festival klasické baletu pojmenový po Rudolfu Nurievovi – každoročně v květnu.
 • Letní festival tatarské kultury Sabantuy – každoročně v červnu.
 • Mezinárodní jazzový hudební festival  – každoročně v srpnu.
 • Mezinárodní open-air operní festival Kazaňský podzim  – každoročně v září nebo 30. srpna. Vstup je zdarma.
 • Kazan Mezinárodní festival muslimského filmu – každoročně v září.

Foto: Říční přístav v Kazani (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.