Matrjoška

Matrjoška (матрешка), dutá otevírací dřevěná panenka, která v sobě skrývá další malovanou panenku a tak dále od největší k poslední nerozdělatelné – nejmenší, je tradiční ruský suvenýr. Prodává se na všech místech, čím víc turistů, tím větší výběr matrjošek. Není bez zajímavosti, že historie této panenky „pro štěstí“ – a zároveň symbolu plodnosti –  není nijak stará. Sahá do přelomu 19. a 20. století. Matrojška má ovšem svou symboliku.

Matrjoška: Nejlepší suvenýr z Ruska

Jen opravdu zatvrzelí odpůrci suvenýrů z si z cesty do Ruska nepřivezou matrojšku. Matrojška, to je ten nejlepší dárek pro děti, hlavně pro děvčátka. Je pro ně velké dobrodružství:

  • prohlédnout si malovaný kroj největší panenky,
  • otevřít ji, prohlédnout si matrojšku zase jinou,
  • i tu otevřít a najít panenku zase v jiném úboru.
  • A pak všechny panenky zavřít, postavit z nich skupinu, přeskupovat je.
  • Když si dítě s matrjoškou pohraje, je tu další činnost, a to zase všechny panenky podkládat od nejmenší do největší.
  • Matrjoška je panenka bezpečného tvaru, malované dřevo je  zalakováno, nelze ji rozbít, zničit…

Matrjoška ovšem nevznikla jako hračka pro děti. Má tajemnou symboliku.

Na počátku byl japonský mudrc

Uvádí se, že první figurka podobné systému přišla do Ruska v roce 1890. Byla přivezena z Japonska a měla podobu plešatého mudrce s protáhlým obličejem. Ve svém nitru skrývala další figurky, které znázorňovaly mudrce (mnicha) v jeho mladším věku. Ruská společnost figurku poprvé viděla na výstavě japonského umění, která se roku 1896 konala v Petrohradě.

  • (V současné době je původní „fukurama“ uložena v Sergijev Posadu nedaleko Moskvy v Uměleckopedagogickém muzeu hraček).
Matrjošky se v Rusku seženou všude

Plodná matka Rus plní přání

Rozložitelná figurka inspirovala ruského výtvarníka Maljutina. Ten jí dal ovšem jednoduchou podobu oblé ženské postavy, kterou výtvarně pojednal v ruském lidovém kroji. Její jednoduchý tvar byl snadno zhotovitelná na soustruhu.

Snadná výroba  – to byl už jen krok k obchodnímu zámyslu. Ten se zrodil v kupecké rodině Mamontovových, prvních výrobců a prodejců panenky.

V té době asi – možná pro lepší prodejnost – dostala figurka ženské jméno: Matrjoška, což je zdrobnělina ruského ženského jména Matrjona.

A hned se také zrodila legenda: největší panenka je plodná matka. A když matka, tak matička Rus. Matrjoška je nejen nositelka plodnosti, ale rovněž má mocnou sílu: plní tajná přání. A to tolik, kolik má v sobě dalších matrjošek. Otevírej první a mysli si jedno přání. Otevírej druhou – a ta ti splní druhé přání. A tak všechny další.

Jak matrojška dobyla svět

V roce 1900 byla matrjoška jako ruský lidový artefakt vystavena na mezinárodním veletrhu v Paříži. Získala cenu za originalitu. Cesta matrojšky do světa byla otevřena.

Matrojška Putin nebo Michael Jackson?

Jestliže v současné době můžeme vidět nabízené matrjošky s podobou populárních osobností nebo politiků, není to žádný nevkus poslední doby. Už po říjnové revoluci se vedle tradičních figurek v ruském národním stylu začaly vyrábět figurky s podobou Lenina a jiných politiků. Trend vydržel i do dnešních dob, kdy se k prezidentu Putinovi a jiným politickým osobnostem současnosti přidaly matrjošky se stylizovanou podobou sportovců, světových prezidentů a lidí známých ze show byznysu.

Kde sehnat matrjošku

Matrojšky se vyrábějí na mnoha místech. Největší centra jsou v Sergijev Posadu, Zagorsku, Semenovu, Majdaně a Vjatce. Prodejní místa vyjmenovat nelze, zejména v turisticky navštěvovaných lokalitách jsou k mání snad ve všech obchodech.

Foto: Matrjošky se v Rusku seženou všude (jez)

Zanechat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno