Moldavsko je malá vnitrozemská země ve východní Evropě severně od Balkánského poloostrova. Je obklopena Rumunskem a Ukrajinou. Hlavním městem Moldavska je Kišiněv. Moldavsko je mnohonárodnostní republika, která se potýká s etnickými problémy. Do Moldavska mohou občané Evropské unie cestovat bez víza, a to na 90 dní v průběhu šesti měsíců od data prvního vstupu. Moldavsko je členem Společenství nezávislých států.

Nezávislé Moldavsko

Od roku 1944 do roku 1991 bylo Moldavsko součástí Sovětského svazu jako Moldavská SSR. Roku 1991 získala Moldavská SSR samostatnost jako Moldavská republika. Moldavská vláda nemá kontrolu nad regionem Podněstří, které deklarovala nezávislost. Fakticky to je sice nezávislá země, ale nebyla mezinárodně uznána, takže je podle zákona stále integrální součástí Moldavska.

Přírodní podmínky Moldavska

Moldavsko je země s bohatě členitým terénem – mírně zvlněná rovina přechází do pahorkatiny, jih a sever má stepní charakter.

Moldavsko

 • Moldavsko je země velmi vodnatá, činností vody zde jsou vytvořena typická úžlabí a doliny.
 • Mezi řekami Dněstr a Prut se nachází atraktivní oblast zvaná Sto pahorků, ve skutečnosti jich je víc než tři tisíce a lokalitě dávají nezaměnitelný vzhled.
 • Klima v Moldavsku je kontinetální – teplá léta a chladnější zimy. V létě často přicházejí přívalové deště.
 • V dobách SSSR bylo Moldavsko známo jako „zahrada Sovětského svazu“, protože zde převládala výroba a zpracování potravin – zejména ovoce a zeleniny. Většinu tradičních zahraničních ruských  trhů země ztratila a nyní zjišťuje nové mezinárodní trhy.

 

Obyvatelstvo Moldavska

Podle statistického sčítání v roce 2015 má Moldavsko 3 555 199 obyvatel. Jejich počet klesá, což je způsobeno odchodem z ekonomických důvodů. V počtu nejsou zahrnuti obyvatelé Podněstří. Jejich počet se odhaduje na asi 300 tisíc.

Úředním jazykem je moldavština, ale běžně se zde mluví rusky. V hlavním městě Kišiněvu je ruskojazyčných obyvatel více, než je podíl etnických Rusů na celkovém obyvatelstvu země – až polovina. Ruština je stále hlavní dorozumívací řečí mezi všemi národnostmi.

Většina obyvatel (asi 80%) je pravoslavného vyznání a přísluší k moskevskému patriarchátu. Asi jen 20% obyvatel patří k rumunsko-jazyčné besarabské metropolii.

Moldávie, to je především skvělé víno

Typickým moldavským produkce světové proslulosti je víno. Nejznímější veřejnosti přístupné vinařské oblasti:

 • Milestii Mici: Lokalita s více než dvěma sty kilometry podzemních sklepů. Je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako největší kolekce vín na světě. Prohlídku si lze objednat prostřednictvím cestovní kanceláře.
 • Cricova: Druhé největší místo s vinnými sklepy, které se nachízejí v podzemí v délce víc než 120 kilometrů. Asi 15 minut jízdy od Kišiněva.
 • Purcari: Jedno z nejstarších vinařství v Moldavsku

Do Moldavska bez víza

Moldavská republika zrušila v roce 2007 vízovou povinnost pro občany EU (tedy i ČR), USA, Kanady, Japonska, Norska, Švýcarska a Islandu. Toto opatření umožňuje bezvízový vstup a pobyt na území Moldavské republiky maximálně po dobu 90 dnů v průběhu šesti měsíců od data prvního vstupu.
Od 6. dubna 2006 se provádí přímo na hraničních přechodech registrace cizinců do státního registru, čímž je nahrazena dřívější přihlašovací povinnost cizince po příjezdu do místa pobytu.

Pro cesty do Moldavské republiky motorovým vozidlem, které není registrováno na jméno provozovatele, je v souladu s moldavskými zákony nutné disponovat úředně ověřenou plnou mocí s povolením k provozování vozidla. Plná moc by měla být sepsána ideálně v rumunském, případně v ruském jazyce.

Zdroj: MZV ČR, 2016/10

 

Moldavská města

 • Kišiněv: Hlavní město, administrativní centrum. Kišiněv má tolik pozoruhodností, že je se v něm turisté mohli strávit několik dní – a stále by nacházeli nové krásy.
 • Bălţi: Další město, které si zaslouží prohlídku. Nejzajímavějšá je stará část města a pěší zóna
 • Soroca: Známé jako „romské hlavního města Moldavska.“ K vidění je mnoho zdobných romských staveb. Město se může pochlubit také tvrzí Soroca Stefan cel Mare z roku 1499. Pět kilometrů na jih od Soroca se nachází památník zvaný „Svíčka vděčnosti“. PO 600 schodech na něj vystoupat do výšky necelých třiceti metrů.
 • Ungheni: Jedno z nejkrásnějšách moldavských měst, stojí za prohlídku

Foto: Moldavsko (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.