Někdo by si ho mohl na první pohled splést s bernardýnem. Ale znalci připomínají, že nemá tak dobrácký výraz. Moskevský strážní pes. Podobnost s bernardýnem není náhodná. Moskevský strážní pes vznikl křížením feny bernardýna a kavkazského ovčáka. Moskevský strážní pes je plemeno mladé – a ruské. Ruskou kynologickou federací bylo oficiálně uznáno až v roce 1985. Ovšem FCI dodnes toto plemeno neuznává.

Moskevský strážní pes

Moskevský strážní pes, to je plemeno, které dřív hned tak někdo nechoval. Byl to pes sovětský a vojenský. A co bylo sovětské a vojenské, bylo tajné. I když tajemství moskevského strážního psa zase tak tajné nebylo.

Moskevský strážní pes

Když už měl pes po vojně…

Kříženec feny bernardýna a kavkazského ovčáka byl vyšlechtěn coby služební plemeno pro potřeby Rudé armády. Měl především hlídat (tajné) objekty a pomáhat při (tajných) záchranářských pracích. O práci určitě neměl nouzi.

Když měl moskevský strážní pes v armádě odslouženo, mohl odejít ke svému psovodu do psího důchodu. A to byl způsob, jak se moskevský strážní pes dostal z vojenského režimu do civilního sektoru. Připomíná se, že do Československa se první moskevský strážní pes dostal rovněž z vojenských kruhů.

Moskevský strážní pes už na vojnu nechodí

V současné době už není moskevský strážní pes nijak vázán na armádu. Chová se jen pro potěchu „pejskařů. A to nejen v Rusku. I v Česku byla v polovině druhé dekády 20. let 21. století  asi desítka chovatelských stanic.

Plemeno se stalo oblíbené. Může prý za to hlavně povaha moskevského strážního psa, které je připisovány psova oddanost pánu a celé jeho rodině. Má dobrou schopnost učit se, je dobře cvičitelný.

Po otcích – kavkazských ovčácích, ale dokáže být ostrý, až agresívní, zlobný, útočný a neúplatný. Právě tyto vlastnosti – plus silné zuby – dělají z moskevského strážního psa vynikajícího hlídače, ochránce a služebního psa.

O moskevském strážním psu se také podle zkušeností traduje, že je inteligentní. Sám prý dokáže vyhodnotit situaci a ve správnou chvíli zasáhnout. Svou sílu a agresivitu neprojeví tehdy, když situaci vyhodnotí méně závažnou.

Sice se říká, že moskevského strážního psa nikde nemusí učit hlídat, že se to naučí sám už jako půlroční štěně, ale to jsou jen takové „společenské“ řeči plemenu ku chvále. Je samozřejmostí, že moskevský strážní pes potřebuje výcvik, a to ne ledajaký, ale odborný.

Žádný „páníček“, ale „pán“

Moskevský strážní pes nepotřebuje žádného „páníčka“, ale pevného pána. Pak v něm ctí autoritu a je mu doslova oddán. Spolu s pánem respektuje i jeho rodinu, to znamená, že na ní není agresívní.

  • I když se k dětem chová dobře, každý správný chovatel velkých a ostrých psů ví, že moskevský strážní pes není loutka na mazlení – a učiní opatření, aby to věděly i děti.

Moskevský strážní pes

Základní informace
Země původu Rusko
Využití Hlídací pes, společník
Tělesná charakteristika
Hmotnost Pes: 55 kg a výše
Fena: 45 kg a výše
Výška v kohoutku Pes: 77 – 78 cm
Fena: 72 – 73 cm
Barva Různé, většinou se vyskytuje trikolorní
Klasifikace a standard
Skupina FCI Neuznaná plemena
ČMKU standard

 

Klasifikace FCI

Číslo standardu: č. 993 / 10. 10. 2003,

země původu/patronát: Rusko,

zařazení v FCI: neuznaná plemena,

oficiální zkratka v ČR: MSP,

názvy plemene: Moskevský strážní pes, Moscow Wachdog, Moskauer Wachhund.

Foto: pixabay.com

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.