Omsk (Омск) leží na jihu Sibiře. Toto sedmé největší město Ruska má víc než milion obyvatel a je regionálním centrem západní Sibiře. Omsk je moderní město, ve kterém návštěvníci mimo jiné velmi rádi nakupují. Omsk je metropolí omské eparchie a sídlem pravoslavného biskupa. Omskem prochází transsibiřská magistrála.

Omsk: Perla západní Sibiře

Omsk byl založen jako pevnost v roce 1716 v jižní hraniční oblasti carského Ruska. Od roku 1850 se Omsk začal rozrůstat a stal se hlavním městem západní Sibiře a části střední Asie.

Rusko, Omsk

Rychlý vývoj nastal při stavbě transsibiřské magistrály. Ve městě byly zakládány pobočky evropských obchodních společnostívýchod Ruska byl pro ně dosud neobsazeným trhem. Omsk se natolik stavebně vzmohl, že mohl v roce 1919 uspořádat Sibiřskou zemědělskou a průmyslovou výstavu. Novoklasicistní architektura té doby patří dnes ke kulturnímu dědictví Omsku. O Omsku se ve světě začalo mluvit jako o Chicagu východu.

Omsk je důležité město v anabázi československých legionářů, kteří se říjnové revoluci přesunovali po transsibiřské magistrále k východu. Do roku 1919 byl Omsk v držení bělogvardějců, kteří s legionářskou pomocí, střežili ukrytý zlatý carský poklad. V roce 1919 Omsk obsadili rudé bolševické oddíly.

 • V současné době je Omsk s více než 1,1 milionu obyvatel rušným moderním městem s atraktivním historickým centrem.

Doprava do Omsku

 • Letadlem: Omsk má své letiště, na které ročně přilétá na milion cestujících. Pravidelné lety jsou mezi Omskem a Moskvou, Petrohradem, Astanou, Biškekem, Novosibirskem, Jekatěrinburgem a Instanbulem. Letiště leží asi sedm kilometrů od města. Při jízdě z letiště taxíkem se doporučuje domluvit si cenu předem. Mnohá „taxi“ jsou nelegální.
 • Vlakem: Omsk leží na transsibiřské magistrále, sbíhají se zde severní a jižní větev trati. Do Moskvy to je asi 2700 kilometrů, cesta trvá 40 hodin. Denně jezdí v obou směrech čtyři až pět vlaků.
 • Městská doprava: V provozu je od 6:00 do 23:00 hodin. Po městě jezdí tramvaje, trojebusy a autobusy a jejich trasy vedou do všech turisticky zajímavých míst. Mapy tras jsou k dispozici on-line .

Zajímavosti Omsku

 • Ljubinsky Prospekt: Hlavní městská třída. Ideální cesta pro pěší procházky za poznáním města, nachází se většina omských památek: staleté budovy bývalých obchodních salonů, rezidencí, větších obchodních, vládních a církevních institucí. V této oblasti jsou elegantní obchody a nejlepčí noční život.
 • Ulice Krasnih Zor: Vede od „kozácké“ katedrály do několika bloků historických vyřezávaných dřevěných domů. Tato ulice dává představu, jaký byl Omsk a Sibiř před industrializací.
 • Státní muzeum místní historie: Bývalé sídlo západosibiřského guvernéra. Zajímavý je ebenový kalmycký trůn, oděvy místních nomádů před ruskou kolonizací. V letech 1918-19 místo pobytu admirála Kolčaka, velitele bělogvardějců, podporovaných západními mocnostmi.
 • Muzeum vojenské slávy: Představuje exponáty na druhé světové války, války v Afghánistánu a čečenského konfliktu.
 • Omské regionální muzeum výtvarných umění
 • Státní oblastní muzeum
 • Katedrála svatého Mikuláše: Postavena v roce 1843. Jeden z nejstarších kostelů na Sibiři. V dsobých komunismu v něm bylo kino a koncertní sál. Nyní znovu vysvěcen a pouříván k církevním účelům.
 • Katedrála Nanebevzetí Panny Marie:  Je jedním z největších kostelů na Sibiři.
 • Omsk činoherní divadlo
 • Arena-Omsk:  Hokejová aréna  se 10.318 sedadly postavená v roce 2007 (hokejový tým Omsk Avangard, v němž od roku 2001 účinkovala plejáda českých hráčů, včetně Jaromára Jágra).

Nakupování je v Omsku zábava

Omsk je městem s mnoha obchody, kde lze sehnat kvalitní zboží. Jsou zde obchody velice levné, ale i moderní nákupní střediska, kde jsou ceny vysoké i podle měřítek cizinců.

Infografika: mapy.cz

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,
 1. Marie says:

  Děkuji za údaje, které mi poskytly základní představu o Omsku.

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.