Komu název ruského města Perm nic neříká, nemusí se nijak zvlášť stydět. Do roku 1990 neznal Perm skoro nikdo. V tomto případě se nejedná o „obvyklé“ přejmenování ze sovětského na původní jméno, ačkoliv malá epizoda v tomto směru postihla Perm také. Třebaže Perm leží na transsibiřské magistrále, jednalo o město v sovětské éře tak utajované, že se nesmělo ani na mapách objevit. Návštěvníkům a turistům se otevřelo až v roce 1990. A svět užasl – v Permu žije víc než milion lidí. V současné době Perm své návštěvníky vítá a má jim co nabídnout.

Perm: Uralská zásobnice hornin

Perm je velké průmyslové město ležící na břehu řeky Kamy, na západním úpatí pohoří Uralu. S počtem obyvatel zhruba milion lidí, je Perm nejlidnatějším městem a hlavním administrativním centrem Permského kraje. 

Stejně jako Jekatěrinburg bylo město založeno v roce 1723. Hlavním důvodem byla těžba rud v oblasti se hojně vyskytujících. V místě dnešní aglomerace byl postaven hamr a měděná huť. V roce 1780 dostalo místo jméno Perm, což znamená „daleká země“.

 • Permská gubernie byla velmi bohatá na naleziště různých hornin a minerálů. Proto podle této části Země zavedl britský geolog Sir Roderick Murchison ve 40. letech 19. století označení perm pro nejmladší útvar prvohor.

Podle hojných nálezů v Permské gubernii zavedl ve 40. letech 19. století britský geolog Sir Roderick Murchison pro příslušné období prvohor označení perm.

Perm – Molotov – Perm

Mezi lety 1940 a 1958 se město jmenovalo Molotov po sovětském politikovi Vjačeslavu Molotovovi. Byl ministrem zahraničních věcí v éře Stalinově, pro svou tvrdost měl přezdívku „Stalinovo kladivo“. V roce 1957 vystoupil proti Chruščovovi, byl vyloučen z vedení a nařčen z příslušnosti k protistranické skupině. Z města Molotova se znovu stal Perm.

Dobře utajené město-zbrojovka

V dobách Sovětského svazu byl Perm tak strategicky a vojensky důležitý, že se vůbec nesměl objevit na mapě. Byla to neoznačená stanice, kterou trassibiřské expresy projížděly bez zastavení. Důvodem byla především obrovská zbrojovka, mimo jiné se zde vyráběly zbraně pro dělostřelectvo a mezikontinentální balistické rakety. Krom toho to byl Perm také známý jako „brána do gulagu“.

„Za minutu dvanáct…“

Perm byl tak zvané uzavřené město. Ani sovětští občané do něj nemohli cestovat, natož cizinci.

Skončit s jeho utajováním a otevřít je nechal až Michail Gorbačov, avšak až v samé sklonku sovětské éry, těsně před rozpadem Sovětského svazu. Od té doby město vzkvétá.

Cestování do permu

 1. Letadlem: Perm má mezinárodní letiště, kam létá mnoho vnitrostátních linek z Moskvy, Petrohradu, Nižného Novgorodu, Kazaně, Ufy, Jekatěrinburgu nebo mezinárodních z Biškeku nebo Dubaje. Do města cestující převážejí autobusy.
 2. Vlakem: Perm je stanice Transsibiřské magistrály, zastavují zde všechny vlaky
 3. Autobusem: Autobusy přijíždějí z Jekatěrinburgu, Čeljabinsku a jiných měst Permského kraje.
 4. Autem: Ačkoli Perm leží na hlavní silnici z Moskvy do Sibiře, silnice jsou nekvalitní, podobně jako ve většině oblastí Ruska.
 5. Doprava po městě: V Permu je městská doprava zajišťována autobusy a tramvajemi. Jízdenky je možno koupit jedině hotově u řidiče. Jízdenky stojí 13 rublů (údaj 2016) a jsou nepřestupní. Veřejní doprava funguje od 5.30 do 23.30 hodin.

Co navštívit v Permu

 • Muzeum gulagu
 • Muzeum současného umění v budově říčního přístavu
 • Státní umělecká galerie. Jedno z největších muzeí umění v Rusku.
 • Muzeu dělostřelectva. Ukázka výroby zdejší zbrojovky: tanky, odpalovací zařízení, balistické střely…
 • Muzeum diorama: Představuje ozbrojené povstání v prosinci 1905.
 • Permská opera a balet. Jedno z nejstarších nejznámějších operních a baletních divadel v Rusku. Nabízí vysoký standard opery a baletu
 • Flahertiana. Mezinárodní festival dokumentárních filmů, v září nebo říjnu.
 • Textura. Mezinárodní filmový a divadelní festival, v říjnu.
 • Bílé noci v Permu. Denní představení v měsíci červnu.
 • Arabesque. Každoroční baletní soutěž. Editovat
 • Festival Sníh, led a oheň. Zábavní festival s se sochařskou soutěří – sochání z ledu s týmy z celého světa soutěží.

Infografika: mapy.cz

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.