Petrohrad, potom Leningrad a nyní znovu Petrohrad (Sankt-Peterburg) je s více než pěti miliony obyvatel druhé největší město Ruska. Je považován za jedno z nejkrásnějších měst světa. Někdy se říká, že za architektonickou hodnotnou lze považovat každou ze staveb v historickém centru. Petrohrad se svými paláci, kanály a barokními mosty je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Aby se turista zbytečně nedostával do nepříjemných situací, je dobré znát některá specifika pohybu a pobytu ve městě.
Kdy navštívit Petrohrad
Petrohrad je nejvhodnější navštívit v době od května do začátku září.
- Kulturní sezona začíná 9. května, kdy se tradičně koná na Palácovém náměstí před Ermitáží vojenská přehlídka. Celé město od rána do noci žije upomínkami na vítězství ve druhé světové válce.
27. května, v den založení severní metropole (roku 1703), se v Petrohradě každoročně koná velký festival ukončený večerními ohňostroji. -
Petrohrad Turistická sezona v Petrohradu vrcholí v červnu, za proslulých „bílých nocí“, kdy Slunce zapadá jen na krátkou dobu a v ulicích je možno zůstat celý den. V poslední červnové dekádě se zde koná festival Bílé noci (koncerty, divadelní představení a jiné atrakce). V tuto dobu je obtížné sehnat ve městě ubytování, je třeba s rezervovat je s velkým předstihem.
- Od červenec do počátku září jsou dny již mírně deštivé, ale většinou se jedná jen o přeháňky. Počasí je nejteplejší v roce, tak deštáky ani nevadí.
Turisté se nejvíc sjíždějí o poslední červencovou neděli, kdy je pořádán Den vojenského námořnictva (NAVI). Zájemci si mohou prohlédnout (i zevnitř) lodě Baltské flotily, které kotví na Něvě. I v tuto dobu se v Petrohradu rovněž velmi těžko shání ubytování.
Petrohrad: Co by měl turista vědět předem
Vyjmenovávat nejzajímavější petrohradské památky je asi zbytečné. Turista mířící do města na Něvě dobře ví, co chce navštívit. Co je ovšem důležitější, je upozornit na některá petrohradská specifika, která by návštěvníkovi mohla znepříjemnit pobyt.
Zákaz focení
- Ve všech nádražích, stanicích metra, ale i na mnohých jiných důležitých místech platí zákaz fotografování. Turista o něm mnohdy neví, upozorní ho až dozorce. A neznalost neomlouvá. Fotoaparát ani kameru s již nafoceným místem sice dozorci nezabavují, ani nepožadují vymazání snímků, ovšem dost často vymáhají pokutu.
Doprava po městě
- V Petrohradě zabezpečuje dopravu síť městské hromadné dopravy: autobusy, metro, tramvaje, trolejbusy. Je výhodné koupit si časovou permanentku, která platí na všechny prostředky (s výjimkou autobusů provozovaných soukromými společnostmi).
Jízdní řády jsou na zastávkách vyvěšeny, ovšem samozřejmě v azbuce a na naše zvyklosti trochu nepřehledně. Kromě metra lze v prostředcích platit hotově (průvodčímu).
V taxislužbě není žádný řád. Ceny jsou smluvní, doporučuje se domluvit se předem. Účtenku obvykle nevydají. Doporučuje se cestovat ve dvou.
Cestování v metru
- Metro je v Petrohradu asi nejspolehlivější prostředek. V některých stanicích (stanice „uzavřeného“ typu) je poněkud komplikované nastupování a vystupování. Nejlepší je řídit se chováním místních. Protože se jedná o strategický bod (kryty pro válečné situace), platí zde striktní zákaz fotografování.
Je vhodné věnovat první cestě metrem více času, prohlédnout si je a pokusit se proniknout do specifika. V přestupních stanicích je někdy nepřehledná situace, což by mohlo vadit, kdyby cestující spěchal třeba na vlak).
Komunistické pomníky jsou tabu
- Petrohrad není pouze městem carských památek známých z encyklopedií a turistických příruček. Je zde rovněž množství upomínek na komunistickou minulost. Komunistickým symbolům a sochám Lenina se nikdo nediví. Místní je neberou jako recesi, takže jakékoliv posměšky či pohoršený údiv nejsou namístě. Zejména obyvatelé vyššího středního a staršího věku jsou vždy připraveni přesvědčivě vzpomínat, jak se v Leningradu za vlády komunistických sovětů žilo dobře. Nehodí se přít se s nimi, ani poukazovat na to, že historická fakta dokazují něco jiného.
Foto: Petrohrad (jez)