Zima ja v Rusku,“ říká se. Ale právě tak by se mohlo říct „Vedro jako v Rusku.“ Při rozsáhlosti největšího státu na Zemi by oba výroky měly své opodstatnění. Jestliže na Sibiři klesají teploty v zimě na minus 60 stupňů Celsia, v kaspické oblasti se letní teploty mohou vystupovat i přes 40 stupňů Celsia, a to i ve velkých městech.

Klimatická pásma Ruska

Rusko leží vzhledem ke své rozloze v několika klimatických pásmech. A to naprosto odlišných.

 1. Oblast kolem Černého a Kaspického moře se nachází v pásmu subtropickém,
 2. Země Františka Josefa na severu patří do pásma polárního.

Pro většinu území Ruska ale platí, že zimy tu jsou velmi chladné a léta teplá.

 • V Západosibiřské rovině a kolem Černého a Kaspického moře jsou léta skutečně velmi horká.
 • Většina Ruska leží subpolárním podnebném pásu.
 • Sněhová pokrývka je na celém území Ruska pravidelná (kromě pobřeží Černého moře), i když v některých lokalitách leží sníh jen několik dní v roce.

Podnebí v evropské části

Od Baltského moře po Ural je podnebí v porovnání s ostatními oblastmi Ruska mírnější. Teploty jsou srovnatelné s podnebím ve střední Evropě, jen v zimě jsou asi o čtyři stupně nižší. Když ovšem začne mrznout, mrazy nepolevují až po dobu čtyř týdnů, zatímco ve střední Evropě mohou být mrazy jen několika denní. Územím Ruska nepřecházejí frontální systémy ze západu, které ovlivňují počasí ve střední Evropě a oteplují vzduch.

 • V jižních polohách evropské části Ruska je počasí v létě suché a teplejší, na severu deštivější a chladnější než v centrální části v okolí Moskvy.
 • Směrem na východ charakter kontinentálního počasí sílí – což se projevuje především v zimě.

Oblast Severního ledového oceánu

Pobřeží moří,která patří k Severnímu ledovému oceánu a ostrovy v mořích ležící patří do pásma polárního nebo subpolárního klimatu. V létě se teploty pohybují kolem 20 stupňů Celsia, na ostrovech je teplota nižší. V Nové Zemi jen kolem 10°Celsia a na souostroví Františka Josefa  ani ne pět stupňů Celsia.

 • V zimě zde teploty klesají k minus 30, ve východním části do -40°Celsia.
 • V důsledku celoročně nízkých teplot se vegetace nemohla rozvinout o stromové formy dřevin.
 • Ve Volgogradu byla naměřena nejnižší teplota -53,1 Celsia.

Oblast Kaspického a Černého moře

Na pobřeží Černého moře je sice podnebí subtropické, ale oblast netrpí nedostatkem srážek (ovlivňuje blízkost Kavkazu). Díky tomu je v oblasti bujná vegetace. Ani v lednu zde neklesají teploty pod nulu (neplatí pro Kavkaz). Srážek ubývá směrem k východu.

U Kaspického moře vznikly z nedostatku vody i polopouště. Léta jsou v této oblasti velmi teplá, nejteplejší v celém Rusku. Letní teploty 40 stupňů Celsia nejsou žádnou výjimkou.

Zima jako na Sibiři

Podnebí na Sibiři, oblasti za pohořím Uralem, je ovlivněno reliéfem, který je převážně hornatý. Není zde nouze o srážky.

 • Jižní oblast Sibiře a povodím řeky Leny jsou nejteplejší lokality Sibiře, teplota ve vrcholném létě stoupá ke 20 stupňům Celsia.
 • Ve vyšších oblastech Sibiře je podstatně chladnější. Některé horské oblasti jsou studené až extrémně.
 • Pro jihovýchodní část Sibiře jsou typická horká léta (někdy deštivá) a suché zimy s nízkými teplotami.
 • Nejchladnější místo Sibiře je Ojmjakon, kde je průměrná lednová teplota -46,4°C, nejnižší naměřená teplota zde byla naměřena -65,4 stupňů Celsia.

 

Ilustrační foto: (pixabay.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.