Vyjet do Ruska za prací je možné. A může to být velká životní zkušenost, a to to všech stránkách. Je třeba si ovšem  uvědomit, že vycestovat do Ruska za prací není jen tak. A to nejen proto, že Rusko leží mimo Evropskou unií, kam jsme si už navykli odjíždět za prací v podstatě kdykoliv se nám zamane. Práce v Rusku, to obnáší mnoho příprav, a především aktuálních informací z fundovaných oficiálních míst.

Práce v Rusku: Kdo ji hledá?

Asi už nikdo netrpí představami, že odjede na ruskou Kamčatku a bude tam živit jako lovec kožešin. Nikdo už asi také nefantazíruje, že odejde do Vladivostoku a nechá se nalodit na zaoceánskou loď. Přesto jsou lidé, kteří práci v Rusku hledají a mají k tomu důvody. Mohou to být:

 • specialisté, pro něž není v Česku uplatnění (jaderná energetika, geologie, metalurgie, báňští specialisté a lidé dalších podobných profesí);
 • přírodovědci určitého zaměření, kteří hledají uplatnění v lokalitě své specializace (tundra, tajga, pouště);
 • dále v Rusku práci hledají rodinní příslušníci českých občanů, kteří už v Rusku dlouhodobě pracují;
 • jinou skupinou lidí jsou dobrodružné povahy, kterým připadá atraktivní jít pracovat do Ruska;
 • ale práce v Rusku láká i „rozkolísané“ osoby, které chtějí svým odchodem na východ do Ruska vyřešit nějaký svůj problém.

Podmínky pro práci cizinců v Rusku jsou přísné, takže se ne každému zadaří.

Ruština, ruština. A povolení z obou stran

Prvním předpokladem pro práci v Rusku je velmi dobrá znalost ruštiny.Jiná jazyková vybavenost je celkem zbytečná. Nebylo by správné myslet si, že se Rusové neučí cizím jazykům. Učí, a lidé mladší 40 let jistě nějaký druhý jazyk znají, ale nejsou zaměřeni jen na angličtinu (a němčinu) jako my. Stačí se podívat na hranice Ruska.

Proto je velice dobrým startovním můstkem jazykový kurs v Rusku. Frekventant tam stráví dostatečně dlouhou dobu, aby se kromě jazykové dovednosti mohl i „porozhlédnout“ po možnostech práce v Rusku. Nebude to snadné, protože ne každý ruský zaměstnavatel může cizince zaměstnávat. Krom toho: zahraniční pracovník má právo na výkon pracovní činnosti jen pokud má náležité pracovní povolení. Případy, že se povolení obchází, jsou samozřejmě i v Rusku. Ale nikomu se nedoporučuje jakkoliv s ruskými zákony „laškovat“.

Ověřte si, legislativa se mění

Podle současné legislativy (2016) je výkonu pracovní činnosti možno získávat pouze zahraniční občany, kteří:

 1. do RF přijeli v režimu, ve kterém nepotřebují pro vstup do RF získávat vízum,
 2. vysoce kvalifikované specialisty,
 3. členy rodin (manžel, manželka), děti, manželky dětí, rodiče, manželé a manželky rodičů, babičky, dědečkové, vnuci a vnučky vysoce kvalifikovaných specialistů, kteří pracují v RF.

Víte, že…

… dříve mohl v Rusku zaměstnavatel volit, zda se zaměstnancem uzavře pracovní nebo občanskoprávní smlouvu? Od roku 2015 zákon ukládá uzavírat pouze smlouvu pracovní, druhou variantu zakazuje.

To je pro pracovníky výhodné – při uzavření občanskoprávní smlouvy ztráceli garance, které by v případě pracovní smlouvy měl. Například garanci výplaty v termínech dvakrát do měsíce, zachování pracovního místa v případě nemoci, dovolených, výplaty nemocenské, výplaty v období dovolené, proplácení nákladů spojených s pracovními cestami, peněžní náhradu při propuštění, náhrady za využití věcí v osobním vlastnictví k pracovní činnosti.

Hledání práce z Česka

Jinou možností je sehnat práci v Rusku přímo z Česka. To se ale podaří jedině přes kontakty mezi českými a ruskými společnostmi. V případě specializovaných firem nebo podniků, které s Ruskem obchodují, to není cesta neschůdná, právě naopak. Velkým pozitivem je „domácí“ firma, která bývá garantem a někdy i právní oporou. Takto sehnaná práce je bezpečná a vysílající firma pomůže s vyřízením potřebných formalit. 

Pozor na agentury

Lidé často hledají práci v Rusku prostřednictvím internetových portálů. To je sice také cesta, ale ne právě bezpečná. Jakoukoliv nabídku práce v Rusku, o to víc, je-li nabízena nějakou pracovní agenturou, je třeba prověřit. Což ostatně platí u jakékoliv práce v zahraničí prostřednictvím agentury.

Nebojte se žádat úřad o pomoc

Jestliže má občan ČR vyhledanou a předběžně přislíbenou práci v Rusku, bude následovat další kolo, a to vyřizování formalit. Kdo si není příliš jistý v „úředních“ věcech, měl by zajít například na místní úřad práce a vyhledat tam pomoc referenta pro oblast zaměstnání občanů ČR v zahraničí mimo EU. Referent asi nedá přesné informace, ale poradí, co vše je třeba pro práci v Rusku – pracovním vízem počínaje, zdravotním a sociálním pojištěním konče.

Ilustrační foto: (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,
 1. Zdeněk says:

  Dobrý den,
  Měl bych zájem o práci v Rusku jako instalatér. Azbuku umím a Rusky
  se ještě částečně domluvím. Pracoval jsem tam půl roku .

  S pozdravem Zdeněk

 2. Milan says:

  Dobry den měl bych zájem o práci v rusku jako kuchař a cukrář italských dezertu. Ruský se domluvíme bydlet jsem v Irsku z rusma

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.