Rostov na Donu je desáté největší město v Rusku. Leží na jihu Ruska u řeky Donu, která se necelých padesát kilometrů od Rostova vlévá do Azovského moře. Rostov na Donu byl v minulosti znám jako kozácké město. V současné době se jedná o město moderní a dynamické, se směsicí stylů. V Rostově žije víc než jeden milion obyvatel.

Rostov na Donu

Rostov na Donu je správním střediskem Rostovské oblasti a zároveň metropolí Jižního federálního okruhu. Město leží na jihu evropské části Ruska, jen asi sto kilometrů od hranic s Ukrajinou.

 • Před návštěvou této oblastije vhodné podívat se na stránky Ministerstva zahraničí ČR a na jeho doporučení týkající se cest do této oblasti

Upozornění MZV ČR

S rizikem je spojená cesta a pobyt v oblasti rusko – ukrajinské hranice v Rostovské oblasti, tj. hranice, která není kontrolována oficiálními ukrajinskými orgány. Doporučujeme důkladně zvážit, zda do výše uvedených regionů cestovat.

Informace z října 2016

Zbořené katedrály, vybombardované město

Rostov na Donu nemá příliš starou historii. Město a zároveň pevnost byly založeny až v roce 1749. Blízkost Azovského moře dosažitelná po řece Donu z Rostova učinila rychle se vzmáhající aglomeraci.

Rostov na Donu

Koncem 20. let se Rostov na Donu stal regionální metropolí. V té době také byly z popudu komunistické správy zbourány dominantní stavební a kulturní památky – dvě katedrály.

Za druhé světové války byl Rostov dvakrát obsazen. Pro německou armádu bylo město strategickým bodem – donský přístav s přístupem k moři, železniční uzel a cesta ke Kavkazu. Město bylo vybombardováno, válečné škody byly odstraněny až za deset let.

V současné době v Rostovu žije přes milion obyvatel. Většinou to jsou Rusové, dále Ukrajinci a Arméni.

Doprava do Rostova na Donu

 • Letecky: Rostov na Donu má letiště pro vnitrostátní lety i mezinárodní trasy z Evropy, Afriky a Asie. Z letiště do města to je asi deset minut taxíkem.
 • Vlakem: Rostov na Donu je významným železničním uzlem. Dálkové vlaky přijíždějí na nádraží Rostov-Glavnij, příměstské na nádraží Rostov-Prigorodnij. Obě nádraží jsou téměř v centru města. Některé dálkové vlaky mohou přijíždět na nádraží Rostov-Pervomayskij, z kterého to je do centra asi 20 minnut taxíkem.
 • Doprava po městě: V Rostově ji zajišťují tramvaje a autobusy. Autobusová síť je hustá a intervaly nejsou dlouhé. Autobusy jsou levné, ale bývají dost přeplněné. Mapy tras jsou na nejdůležitějších zastávkách.
  Další možností je použít taxi. Jako u nás, i v Rostově je dost „černých taxíkářů“, kteří jezdí bez taxametru a pokoušejí se vzít cizince na hůl. Proto se důrazně doporučuje smluvit ceny jízdy předem.

Zajímavosti Rostova na Donu

 • Donské nábřeží: Procházky s malebným výhledem, restauracemi, osvětlenými fontánami a obchody. Je centrem rostovského nočního života. Na nábřeží také kotví výletní parníky.
 • Obelisk na Divadelním náměstí (Teatralnaja ploščaď): Monument má podobě okřídlené věže se zlatou ženskou postavou na vrcholu pohybující se mezi křídly.
 • Puškinova třída: Krásně upravená bulvár lemovaný s tisíci stromy, restauracemi, stánky s občerstvením, květinami, lavičkami, sochami a památníky. Plastiky s výjevy z nejznámějších Puškinových děl.  Puškinův bulvár zavede do městského parku s pěstěnými záhony a mnoha příležitostmi k zábavě, odpočinku a občerstvení.
 • Mozaikové obklady stěn podzemních podchodů pod křižovatkami
 • Státní opera a balet: Hudební divadlo poblíž činoherního divadla Maxima Gorkého. Opery jsou nastudovány v původních jazycích. Balet je znám vynikajícími choreografiemi a extravagantními scénami. Předpokládá se formální oděv.
 • Rostovská zoo
 • Rostovské trhy Rinok: Zboží všeho druhu je nabízeno ve stáncích a malých odchodech. Pro některé západní návštěvníky jsou tyto trhy nezapomenutelným zážitkem. Nákup na tržnici je levnější než v obchodních domech, kde bývá zboří předražené. Tržiště Rinok je centru města.

 

Před časem obletělo svět: Rostovská zrůda

Po celých 12 let terorizoval Rostov na Donu a jeho okolí Andrej Romanovič Čikatilo, který v letech 1978 – 1990 prokazatelně zavraždil 53 lidí. Své oběti nejdříve pohlavně zneužil a pak bestiálně zavraždil. Rovněž u něj vyšetřování prokázalo, že byl kanibalem.

Přitom rostovský vrah vedl docela normální život, byl ženatý a měl dvě děti. Okolí ho považovalo za slušného člověka a za sovětské éry i vzorného komunistu. Zabíjel nezletilé a mladistvé dívky, chlapce a mladé ženy. Zločiny páchal teprve poté, co si opatřil na dobu zamýšlené vraždy alibi. Motivem útoků byla sexuální deviace – sexuální agresivita.

Čikatilo své hrůzné činy při vyšetřování nebo před soudem nikdy nepopřel ani nezpochybnil. Naopak přiznával dalších téměř 20 vražd, které se však nepodařilo doložit důkazy. Honba za vrahem trvala 12 let. Během této doby Čikatilo dvakrát uvízl v sítích policie, ale po krátké době byl vždy propuštěn. Za některé jeho činy byly dokonce odsouzeni i jiní podezřelí. Teprve třetí zatčení v listopadu 1990 znamenalo konec jeho řádění.

V dubnu 1992 začal za silných bezpečnostních opatření soud. Čikatilo seděl v kovové kleci, aby ho nenapadli příbuzní obětí. Vrah se u soudu často choval nepříčetně, a proto byl z místnosti vyveden. Rozsudek by jednoznačný – trest smrti ranou do týla.

Infografika: mapy.cz

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.