Rusko je plochou největší stát na zeměkouli. Je nasnadě, že vybrat si k návštěvě nejzajímavější část Ruska vlastně ani nejde. Do Ruska mohou jet turisté naprosto všech zájmů: od milovníků kultury, přes znalce historie, sportovce, turisty, vyznavače outdoorových sportů, znalce vědy a techniky, přírodovědce, fotografy… Daly by se vyjmenovat asi všechny lidské zájmy. Na kterých zajímavostech Ruska se shodují návštěvníci z celého světa.

Rusko: Zajímavost

Nejkrásnější ruská města

Moskva. Staré dřevěné moskevské stavby sice shořely při požárech, málokdo by však neznal památky jako Kreml nebo chrám Vasila Blaženého.

Petrohrad, křižník Aurora

Petrohrad. Nezbytná je návštěva Sankt Peterburgu. Asi každá chce vidět křižník Auroru v kontextu moderního města. Nejpůsobivější stavbou tu je obrovský palácový areál Petrodvorec a krásné jsou umělecké sbírky v Ermitáži. V okolí města leží mnoho paláců, například Puškin s Jekatěrinským letním palácem. Dříve byla jeho součástí slavná Jantarová komnata.

Po celé zemi jsou tisíce muzeí a galerií. Zajímavé jsou skanzeny, které dokumentují život Rusů v minulých staletích. Za návštěvu stojí pravoslavnékostely v mnoha městech i vesnicích.

Další zajímavá ruská města

Kdo má rád dovolenou u vody

 • Dříve oblíbená letoviska na pobřeží Černého moře nejsou v současnosti příliš navštěvovaná. Známé ale zůstává Soči, kam díky subtropickému klimatu, teplému moři a překrásným plážím stále míří tisíce návštěvníků. V okolí je i několik dalších lázeňských měst.
 • Stále oblíbené je i letovisko Anapa.
 • Na mnoha řekách leží lázeňská města. Známé jsou například lázně Čeboksari na řece Volze.
 • Cílem raftařů jsou řeky na Kamčatce.
 • Solověcké ostrovy, ležící v Bílém moři. Nejstarší památky – kamenný labyrint, dolmeny a uměle vytvořené kopce – vznikly již v prvním a druhém tisíciletí před Kristem. Ve středověku byly na ostrovech postaveny kláštery, jež se staly centrem náboženského života a zároveň silnou pevností

Do Ruska na hory

Turisty láká rozmanitost ruské přírody, ve které naleznou údolí i vysoké hory, husté lesy i pouště. Dálný východ je řídce obydlen a návštěvníci se tu mohou setkat s medvědy, losy nebo sibiřskými tygry.

 • Na severovýchodě je nejčastějším cílem turistů jezero Bajkal, které je obklopeno horskými údolími a přírodními parky. Skýtá skvělé podmínky pro kanoistiku, lze tam i dobře kempovat.
 • Náročnější turisté a horolezci ocení pohoří Kavkaz (populární, i když namáhavý je například horolezecký výstup na dominantu Kavkazu horu Elbrus (5642 m), Sajan, Stanovoj, stejně jako vrcholy poloostrova Kamčatka.
 • Altaj je nejvyšší horský masív ruské Sibiře, rozprostírající se na hranici Ruska, Číny, Mongolska a Kazachstánu. Horské řeky s křišťálově průzračnou vodou, vodopády, cedrová tajga, zasněžené vrcholky Katunského hřbetu, horské louky.
 • Dobrodruhy to táhne na Sibiř, kde je stále ještě mnoho neprobádaných míst. Rovněž atraktivní, i když spíš pro milovníky „drsnějšího outdooru“, je výlet na Čukotku.

Lyžování v Rusku je pro odvážné

V Rusku a v některých dalších zemích bývalého SSSR jsou střediska horského lyžování vhodná i pro trénink vrcholových sportovců. Lyžování tam někdy může nahánět strach, svahy jsou strmé a prakticky prázdné.

Na severním Kavkaze patří k nejznámějším Terskol v Kabardinobalkarské republice a Dombaj v přírodní rezervaci Teberdinskij v Karačajevo-čerkesské autonomní oblasti. Obě střediska mají množství lanovek a v obou si lze najmout průvodce na olympijské úrovni.

 1. Terskol na úpatí Elbrusu (5642 m). Nabízí široké spektrum sjezdovek, na své si tam přijdou zejména ti nejpokročilejší. Nejvhodnější období je začátek března.
 2. Svahy v Dombaji jsou poněkud mírnější.

Foto: Petrohrad, křižník Aurora (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.