Samara je dalším z měst, která návštěvníci chtějí navštívit i z jiných než než kulturně poznávacích důvodů. Samara, která je šestým největším městem Ruska, byla v dobách Sovětského svazu turistům prakticky uzavřena. A ještě jedno důležité ohlédnutí zpátky, které vysvětluje, proč si při zaslechnutí názvu Samara dřív vybavíme typovou řadu automobilů Lada než město na Volze: Samara se do roku 1991 nazývala Kujbyšev. Což je mnohým stále známější. Samara je zajímavé město, v němž žije víc než než jeden milion obyvatel.

Samara, pevnost na Volze

Založení Samary, přesněji počátek výstavby pevnosti Samara na Volze, se datuje rokem 1586. Lokalita ale byla osídlena přinejmenším ve 14. století, protože se z té doby zachovaly písemné zmínky.

  • Od konce 17. století má Samara statut města.
  • V polovině 19. století se stala metropolí gubernie. V tu dobu také byla vystavěna železnice, což měla značný vliv na růst města – rozvoj průmyslu znamenal příliv nových obyvatel.

Proč stojí v Samaře Švejk?

Po říjnové revoluci a ukončení první světové války byla Samara a její okolí místem bojů československých legionářů. Třiapadesát jich je v Samaře pohřbeno. Mezi legionáři byl i Jaroslav Hašek. Ten však právě v Samaře od legií přeběhl k Rudé armádě. Při obraně města se jako velitel jednotky československých rudoarmějců vyznamenal.  Při 130 výročí Haškova narození byla  v Samaře vztyčena skoro dvoumetrová symbolická socha „Dobrého vojáka Švejka“. Socha z dílny Alexandra Kukleva, jeho syna Nikolaje a architektky Kristiny Ciberové stojí v Samaře nedaleko bývalého hotelu San Remo.

Ze Samary strategický Kujbyšev

V roce 1935 byla Samara – jako mnoho jiných měst s carskou tradicí- přejmenována po bolševickém politikovi Valerianu Kujbyševovi. Ze Samary se stal Kujbyšev, a z Kujbiševa město s vysokým strategickým významem.

Rusko, nová budova nádraží v Samaře

Stalinův  bunkr

V roce 1942 zde našla útočiště sovětský vláda. Počátkem Velké vlastenecké války zde byl hluboko pod tehdejším krajským sekretariátem KSSS zbudován podzemní bunkr. Měl to být náhradní hlavní stan nejvyššího velení Sovětské armády, tedy i pro J. V. Stalina, pro případ, že by hitlerovci dobyli Moskvu. Dlouho utajovaná stavba byla po roce 1991 otevřena pro veřejnost. Možné jsou ale jen skupinové prohlídky.

Kujbyšev: Město kosmické výroby

Po válce Kujbyšev byl a nebyl. Nebyl pro turisty ani jiné návštěvníky. Zato byl – a velmi důležitým – místem průmyslu: vojenského, vesmírného, naftového.

  • Právě v Kujbyševě byly – mimo  jiné – dokončeny první exempláře mezikontinentální balistické rakety R-7, byla zde zahájena výroba prvních nosných raket. Mezi nimi byla také ta, která dopravila do kosmu loď Jurije Gagarina.
  • Z Kujbyěeva vedl do různých zemí bývalého socialistického bloku nejdelší ropovod světa – Družba. Jedna z tras končí i v Záluží u Mostu.

Od roku 1991 se z Kujbiševa opět stala Samara a do jeho ulic mohli volně přijíždět turisté a návštěvníci.

Doprava do Samary 

  • Letadlem: Nejpohodlnější cestování. Samara má mezinárodní letiště, na které létají i linky z Prahy. Nebo lze využít vnitrostátní lety z Moskvy, Petrohradu, Krasnojarsku, Perm, Rostov na Donu a Vladivostoku. Z letiště do města jezdí expresní vlaky nebo kyvadlová doprava.
  • Vlakem: Samara je významným železničním uzlem. Přímé spojení je od Moskvy i od Petrohradu. Jezdí sem téměř všechny vlaky spojující se Sibiří a ruský Dálným východem.
  • Autobusem: Cestování autobusem je nejméně pohledné, ale nejlevnější, když se cestuje přes noc. Autobus lze využít ze směru od Nižného Novgorodu, permu a Moskvy.
  • Autem: Samara leží na dálnici dálnice M5, také známé jako Ural Highway. Vzdálenost od Moskvy, je jen něco málo přes tisíc kilometrů.
  • Lodí: Během letní sezony se lze dopravit do Samary výletními loděmi z Kazaně, Saratovato, Volgogradu a jiných menších měst na Volze. Seznamy výletních společností a tras jsou k dispozici na webových stránkách samarského turistického informačního centra.
  • Doprava po městě: Městská hromadná doprava zahrnuje autobusy, trolejbusy, maršrutky, tramvaje, a jednu trasu metra.

Víte, že…

… v Samaře se 3. 3. 1945 narodil Vladimír Železný, jehož jméno bude navždy spjato s televizí Nova? Jeho rodiče bojovali ve východní Svobodově armádě.

Foto: Nové nádraží v Samaře (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.