Šašlik

Šašlik je název pro masový špíz. Termínu šašlik se pro tento typ pokrmu používá v jižních, kavkazských a zakavkazských republikách bývalého Sovětského svazu, ale rovněž na Ukrajině a v Rusku. Šašlik se tradičně připravoval z předem naloženého skopového masa či z masa jehněčího. V současné době se na šašlik používají i jiné druhy masa. Opékání šašliku bývá někdy společenský údálost, podobně jako americká barbecue, či naše domácí grilování. Nabízíme tipy na přípravu šašliku.

Šašlik je víc než jenom jídlo

Pozvání na šašlik (шашлык) je v Rusku třeba chápat stejně, jako když u nás někoho pozveme na zahradní grilování (na sele, na živáňskou – podle panující módy). Tepelná úprava šašliku je delší, protože se šašlik opéká je na řeřavém uhlí. Než se upeče, je dost času k přátelskému popovídání a pozvednutí skleničky vodky.

Šašlik se v Rusku prodává také na ulicích ve stáncích s rychlým občerstvením (jako u nás třeba opečená klobása), ale můžeme si jej objednat i v restauracích.

Šašlik, suvlaki, ražniči…

Šašlik není přímo ruská specialita. S obdobami se můžeme setkat v různých kuchyních:

  • v Řecku se pokrm nazývá suvlaki,
  • na Balkáně ražniči,
  • na Slovensku živáňská (zbojnická) pečínka.
  • Český špíz vlastně ani není český, protože je název převzat z německého spitz. Správně by se měl nazývat maso na jehle.

Šašlik nemusí být jen ze skopového

Šašlik se jako jiné špízy dělá tak, že se na rožeň (jehlu, drát, klacek z čerstvého dřeva) střídavě napichují kousky masa a cibule. Někdy se přidává i slanina nebo kousky ovoce. Původně se šašlik dělal z masa skopového (beraního) nebo jehněčího. V této době se ale používají všechny druhy masa. Někdy i z komerčních důvodů (v restauracích, ve stáncích), protože skopové maso má specifickou chu%t, která ne každému vyhovuje (hlavně turistům). Když se šašlik připravuje z beraního masa, nakládá se předem do aromatického láku (někdy s vínem či citronovou šťávou), který ho dochutí, ale také urchlí dobu tepelné úpravy.

  • Když bychom si chtěli připravit šašlik a nemáme gril, můžeme jej opéct na pánvi.

Šašlik: Recepty

 

Šašlik s citronovou šťávou

  • 1 kg skopového hrudí, kýty nebo plecka, 3 cibule, 1 citron, pepř, sůl, máslo na potírání, kolečka rajčat, cibule a citronu na oblohu.
    Příprava: Skopové nakrájíme na kousky, osolíme, opepříme, přidáme šťávu a nastrouhanou kůru z dobře omytého citronu i nadrobno nasekanou cibuli, promícháme a necháme asi 8 hodin v chladnu odležet. Pak napícháme maso na špejle, dáme do trouby nebo pod gril a za občasného potření máslem pečeme doměkka. Porce obložíme kolečky rajčat, cibule a citronu.
    Podáváme s bílým pečivem.

Šašlik z vepřové kýty

  • 500 g vepřové kýty, 80 g slaniny, 200 g cibule, olej, sůl, mletý pepř, 4 stroužky česneku.
    Příprava: Maso nakrájíme přes vlákno na špalíčky (6 kousků na 1 porci) a opatrně naklepeme. Slaninu nakrájíme na silnější plátky, cibuli na tlustší kolečka. Vše střídavě napícháme na čtyři kovové jehly nebo na špejle a potřeme směsí oleje, pepře a česneku utřeného se solí. Necháme v chladu asi tři hodiny odležet a potom pod grilem nebo na pánvi potřené olejem opékáme. Zbylým ochuceným olejem potíráme i během opékání.
    Podáváme s bramborovou kaší a se salátem.

Šašlik marinovaný v pivu

  • Nakrájíme na kousky vepřové nebo skopové maso, zalijeme ho jedním dílem octa a dvěma díly piva. Rozmačkáme několik stroužků česneku a cibuli, přidáme bobkový list, pepř, mletou červenou papriku a sůl. Potom vše řádně promícháme, maso naložíme do hrnce a necháme jej nejméně čtyřiadvacet hodin v chladu uležet. Zhruba každé tři hodiny bychom s ním měli míchat.
    Pak maso podle možností opečeme: na rožni, jehle, roštu nebo v grilovací síťce. K dochucení je dobré ještě přiložit zeleninu a nakrájené jablko, jež dodají masu svoji typickou příchuť a naopak.

Kavkazský šašlik

  • 60 dkg skopové kýty, 10 dkg slaniny, olej, 2 lžíce másla, mletý pepř, česnek, sůl, cibule.
    Příprava: Z odblaněné skopové kýty nakrájíme přes vlákna dvacet malých plátků, naklepeme je, opepříme, potřeme prolisovaným česnekem a necháme v chladu přes noc odležet.
    Před přípravou je osolíme a napícháme střídavě s tenkými plátky slaniny a tenkými kolečky cibule na kovové jehly.
    Opékáme je po všech stranách na pánvi na rozehřátém oleji. Olej z pánve slijeme, na pánev přidáme máslo a rozetřený česnek, rozehřejeme je a nalijeme na hotové maso, položené na talířích.
    Podáváme s rajčatovou rýží (vařenou nebo dušenou rýži promícháme s dušenými rajčaty)

Šašlik podle děkabristů

  • Jeseter 100 g, losos 100 g, máslo 30 g, cibule 50 g, citronová šťáva 20 ml, bílé víno 50 ml, rajčata 50 g, sůl 2 g, pepř bílý mletý 1 g.
    Příprava: Rybí maso nakrájené na kousky nabodneme na jehlu střídavě s plátky cibule a oloupaných rajčat, ze kterých vyjmeme jadřinec. Pak je osolíme, opepříme, pokapeme citronovou šťávou, krátce na másle opečeme.
    Výpek povaříme s bílým vínem.
    Jehlu vložíme do alobalu na opečené brambory, přelijeme výpekem, pečlivě zabalíme a na ohništi ve žhavém popelu dopečeme.
    Podáváme přímo v alobalu. .

Foto: freeimages.com

Zanechat komentář

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno