Severní ledový oceán obklopuje severní zemský pól. Na zemském plášti zaujímá plochu asi 14 milionu čtverečních kilometrů, což Severní ledový oceán staví na poslední místo co do velikosti oceánů světa. Severní ledový oceán je skoro celý rok uzavřen ledem. V létě polovina ledu roztává. V současné době může být Severní ledový oceán i výletní destinací. Jeho plochu brázdí a případný led rozrážejí už také luxusní výletní ledoborce, které cestující provezou Severním ledovým oceánem až k zemskému pólu.

Severní ledový oceán

Severní ledový oceán pokrývá severní pól Země. Od jihu Severní ledový oceán uzavírají kontinenty Asie, Evropa, Severní Amerika a ostrov Grónsko. Délka pobřežní čáry je 45 389 kilometrů.

Uvádí se, že původně – asi před dvaceti miliony let – byl Severní ledový oceán sladkovodní a jen malý průliv jej spojoval s Atlantikem. Svědčí o tom sladkovodní fosílie, které byly z jeho dna vyzdviženy. Vlivem tektonických změn došlo asi před 18 miliony let k k rozšíření průlivu mezi východním Grónskem a západní částí Špicberek a do Severního ledového oceánu začala proudit slaná voda z Atlantického oceánu. 

Severní ledový oceán, konvoj lidí vedených ledoborcem

V současné epoše do Severního ledového oceánu přitéká voda:

  • z Atlantiku  Norským a Irmingerovým proudem,
  • z Tichého oceánu Beringovým proudem;
  • do Atlantského oceánu míří Východogrónský proud
  • a Labradorský proud.

Okrajové části oceánu tvoří velké množství moří, z nichž nejznámější jsou: Baffinovo moře, Barensovo moře, Bílé moře, Pečorské moře, Beaufortovo moře, Čukotské moře, Grónské moře, Karské moře, moře Laptěvů, Východosibiřské moře.

A dále zálivy: Baffinův záliv, Hudsonův záliv, Jamesova zátoka a průlivů – Hudsonův průliv, Beringův průliv.

K čemu slouží ledoborce

Doprava Severním ledovým oceánem je možná jen v létě, a to speciálními plavidly – ledoborci. Dopravní koridor se nazývá Severní mořská cesta. Nejdůležitější přístavy se nacházejí v Rusku –Murmansk a Archangelsk. Vyplouvají z nich i lodě, které se severní cestou dostávají do Vladivostoku.

Ledoborce  měly – a stále mají – velký význam při „údržbě“ Severní mořské cesty.

  1. Jednak prorážely cestu zamrzajícím ledem pro konvoje dalších lodí obchodních, nákladních a jiných lodí,
  2. jednak fungují coby záchranné vyprošťovací plavidlo, jestliže nějaká loď v Severním ledové oceánu zamrzla.

V době Sovětského svazu byl nejslavnější atomový ledoborec Lenin – byla vydána i poštovní známka s jeho vyobrazením. Po třiceti letech služby končil svou činnost v roce 1989 a od roku 2005 je plovoucím muzeem v Murmansku.

Ledoborcem po Severním ledovém oceánu

Z Murmansku také vyjíždějí luxusní ledoborce, které vozí klientelu na výpravu Severním ledovým oceánem k severnímu pólu – jestli ovšem počasí dovolí dosáhnout cíle, což výletní společnost nezaručuje.

Tuto dovolenou nabízejí i české cestovní kanceláře – samozřejmě jako zprostředkovatelé.

Výprava je obvykle nanejvýš deset až čtrnáctidenní a její cena začíná na šesti až sedmi stech tisících korun („ekonomická“ třída) a končí na přibližně jednom milionu a stu tisících korun.

Pro „uklidnění“ – cena zahrnuje plnou penzi a čaj, káva, kakao a voda jsou po celý den grátis.

Využití možná přinese až budoucnost

Věčný led ale brání hospodářskému využití Severního ledového oceánu. Rybolov je možný jen ve vodách hraničících s Barentsovým mořem. Pod Severním ledovým ledovým oceánem se ale nacházejí velké zásoby ropy a zemního plynu. Vlivem oteplování je jejich těžba snadnější.

Norsko – evropský Kuvajt

Norsko má dnes pod svým sektorem Severního oceánu svůj Klondike v podobě zásob ropy a zemního plynu. Díky tomuto přírodnímu bohatství ropy a zemního plynu se Norsko stalo vyhledávaným a váženým obchodním partnerem – a bohatne. Stalo se tak bez velké nadsázky jakýmsi evropským Kuvajtem – s tím rozdílem, že jeho bohatství není ukryto pod pískem pouště, ale pod vodami Severního ledového oceánu.

Foto: Severní ledový oceán, konvoj lidí vedených ledoborcem (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.