Soči (Сочи) je proslulé ruské letovisko, které leží na pobřeží Černého moře na úpatí Kavkazu. Soči bývá nazýváno Perlou Černého moře. Do oblasti Soči ročně přijíždí na čtyři miliony návštěvníků, které přitahuje úžasná scenérie hornatého pobřeží, nekonečné oblázkové pláže, sluneční lázeň a rušný noční život. Soči je oblíbeným místem rekreace ruských celebrit a politické elity země.

Soči: Národní ruské letovisko

Soči je jedním z nejjižnějších míst Ruska. Nachází se asi 16000 kilometrů od Moskvy. Je to druhé největší město Krasnodarského kraje, ale počet lidí pobývajících v Soči se stále mění  v závislosti na sezoně. Uvádí se, že však pouze asi tři procenta klientely tvoří zahraniční turisté.

Zato se velmi mluví o oblíbenosti Soči mezi ruskými celebritami nejvyššího politického života, a to zejména prezidentů Dmitrije Medveděva a Vladimíra Putina. Soči si přes svůj věhlas zachovalo charakter „domácí“ destinace.  

  • Turistická infrastruktura je nejrozvinutější v centru Soči. Tam se nachází mnoho hotelů, nákupní centra, restaurace, bankomaty.

Historie Soči

Území dnešního Soči bylo osídleno už před tisíci lety. Obývaly je kavkazské horské kmeny, poznamenala je starověká řecká, římská, byzantská i osmanská kultura. Některé památky z dávných dob se zachovaly.

Rusové oblast získali na počátku 19. století po válce s osmanskou říší. V roce 1839 zde byla postavena ruská pevnost Alexandrie a další dvě pevnosti v místech současné moderní čtvrti Lazarevskoe. Místo měnilo název, až se koncem 19. století ustálilo pojmenování Soči podle místní řeky.

První „zlaté doby“

Na počátku 20. století se Soči stalo známým letoviskem. V roce 1902 byla postaveny lázeňské domy a místu se začalo říkat „kavkazská Ruviéra“. Těsně před revolucí v roce 1917 Soči dostalo statut města, a zároveň železniční spojení se zbytkem Ruska . Ale pravidelný vlakový spoj začal jezdit teprve o šest let později, až za vlády bolševiků.

  • Soči se rozvíjelo velmi zvolna. Ve třicátých letech nastal zlom: byla postavena nová silnice, hotely, park, lázeňská střediska, divadlo. Město dostalo vzhled, který má v podstatě dodnes.
  • V roce 1961 byly k Soči začleněny i okolní osady a vzniklo tak zvané Velké Soči  (Большой Сочи).
  • Po rozpadu Sovětského svazu bylo do Soči z Krymu přemístěno prezidentské sídlo. V důsledku toho se do Soči začala sjíždět klientela z vysokých ruských politických kruhů.

Zimní olympijské hry 2014

Soči se stalo světově známé v roce 2007, kdy vyhrálo nabídku hostit v roce 2014  XXII zimní olympijské hry. Konaly se  7. -23. února 2014. O dva týdny později byl areály v Krásné Poljaně dějištěm paralympijských her. Bylo to poprvé, co Rusko už hostila olympiádu od rozpadu Sovětského svazu v roce 1991.

Důvod, proč ze všech míst v Rusku, kde je každoročně „zaručena“ tuhá zima, bylo vybráno právě černomořské Soči s počasím nejistým, mnoho Rusů dodnes nechápe. Nakonec ale vše dopadlo dobře – a Soči se dostalo podstatné modernizace.

Klima v Soči

Soči leží v subtropickém pásmu. Má vysokou vzdušnou vlhkost. Přes vysoké srážky má 300 slunečných dní v roce, takže kromě období od listopadu do ledna je počasí vhodné k návštěvě. „Koupací“ sezona zde trvá od konce května do konce října. Vrcholní sezona je v červenci a v srpnu.

Klima v hornaté části Velkého Soči je výrazně chladnější, což umožňuje plnou lyžařskou sezónu v zimě (obvykle, únor a březen). Díky tomu je Krasnaja Poljana rychle se rozvíjející zimní středisko, čemuž zásadně napomohly olympijské hry –co do známosti, ale hlavně co do vybavenosti.

Doprava do Soči

  • Letecky: Soči má mezinárodní letiště, které před olympijskými hrami prošlo modernizací. Letový řád se liší v závislosti na ročním období se maximálnímu počtu letů od května do září. Do Soči v sezoně létá přímá linka z Vídně. S Moskvou a Petrohradem spojuje několik letů denně. Lze sem ovšem létat z většiny velkých ruských měst.
    Doprava z letiště je zajištěna autobusy a maršrutkami. Dražší možností je taxi. Oficiální letištní Taxi Galant je třeba zamluvit alespoň dvě hodiny předem, ještě lepší je zabukovat den předem.
  • Vlakem: Konečná stanice většiny vlaků. V Soči jsou dva železniční terminály. Vlakové spoje jsou z klíčových ruských měst a z velkých měst Běloruska a Ukrajiny. Cesta z Petrohradu trvá 40 – 49 hodin. Počet spojů je v sezoně podstatně vyšší.
  • Autem: Cesta autem je spojena se všemi problémy cestování autem po Rusku, z nichž velmi podstatná je vzdálenost. Silnice M4 / E115 spojuje Soči s Moskvou (1660 km) přes Voroněž (1,150km), Rostov na Donu (570 km) a Krasnodar (300 km).
  • Lodí: Soči je jedním z několika ruských námořních přístavů, kde mají cizinci možnost bezvízového vstupu po dobu až 72 hodin (platí pro výletní lodě a pouze cestující trajektové linky). Je ale nutno předem zjistit všechna omezení a požadavky.

Foto: Soči (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.