Tbilisi je hlavní a s jeden a půl milionu obyvatel také největší město Gruzie. Tbilisi, do roku 1936 známější pod názvem Tiflis, se vyznačuje výraznou architekturou, v níž se odráží legendární historie a vytváří směs středověkých, noeklasicistních, secesních, stalinských a modernistických staveb. Tbilisi dnešních dnů je označováno za jedno z nejbezpečnějších míst v Evropě. Protože cestovní ruch jako samostatné odvětví hospodářství se v Gruzii značně rozvíjí, patří Tbilisi mezi destinace oblíbené a čím dál oblíbenější.

Tbilisi: Legenda o vzniku města

Tbilisi se nachází v centru východní Gruzie, na úpatí pohoří Trialetie. Podle gruzínských legend je v 5. století založil král Vakhtang Gorgasali. Povšiml si, že když při lovu střelený bažant spadl do studánky, buď se v ní uvařil nebo uzdravil. To prý krále inspirovalo k založení města na tomto podivuhodném místě. Jeho jméno pochází z gruzínského slova tbili, což znamená teplý.

Třebaže bylo Tbilisi skoro třicetkrát zničeno a přestavěno, jeho historická část – úzké uličky a podivně křivé domy postavené kolem nádvoří –  jsou ve velmi zachovalém stavu.

Cesta do Tbilisi

Gruzie, Tbilisi, Metekhi katedrála

Do Tbilisi je možno pohodlně cestovat letadlem. Letiště leží asi jen 17 kilometrů od centra města. Moderní terminál byl otevřen v roce 2007. Cestující turista se může hned na letišti vybavit proprieatami potřebnými pro pobyt v cizí zemi: bankomaty na místní měnu, směnárny, víc možností nákupu SIM karty, bezplatná Wi-Fi a další moderní služby.

Z letiště do města se cestující může dostat autobusem (přes den jezdí po 15 – 20 minutách, po celou noc po 30 minutách), vlakem nebo taxíkem.

Cestovat do Tbilisi vlakem je sice také možné, ale mnohem zdlouhavější. Co se týká mezinárodních linek, tak ty jsou provozovány do Baku nebo Jerevanu. Předpokládá se dokončení železničního spojení s Tureckem.

Pohyb po hlavním městě Tbilisi

Po městě Tbilisi se turisté mohou velmi snadno a rychle přesunovat metrem. Má dvě trasy a jezdí denně os šesti ráno do půlnoci. Názvy stanic, jakož i informační nápisy jsou kromě gruzínštiny i v angličtině.

Pro cestování metrem je třeba koupit si u přepážky ve stanici čipovou kartu s libovolnou částkou. Tou se pak hradí i cestování jinými městskými hromadnými prostředky (autobusy, maršrutky).

Prohlídka Tbilisi

Návštěvníci Tbilisi těší procházky starým městem. Starobylé domy s typickými balkony, historické kostely, klikaté uličky, půvabné obchody. Právě tak je pro Tbilisi typický směsice stylů a různorodost zajímavostí – secesní restaurace a architektura, mešity, křesťanské kostely, sirné lázně, výhledy na pevnost Narikala, moderní ulice s galeriemi, noblesní čtvrť  Vake, která adresou zahraničních rezidenzí a místních zbohatlíků.

Co navštívit v Tbilisi

  • Metheki katedrála
  • Sirné koupele. Lázeňská čtvrť je nazývá Abanotubani a je na jižní straně mostu Metechi. Pozná se podle malých kopulí na úrovni terénu. Lázně nabízejí různou úrovně komfortu. Lázně neslouří k wellness účelům, ale spíč jako hygienické zařízení. Větší komfort nabízí sousedácá komplex Łazienki, ale tam jsou služby dražší. Sirné lázně jsou i v jiných částech města.
  • Čajové plantáže.
  • Jezero Kus Tba. Jezero se nachází v kopcovité předměstí Tbilisi. Nabízí rekreační vodní sporty, bufety, restaurace – vše za příznivou cenu. Asi hodinovou příjemnou procházkou lze dojít do městečka Saburtalo, kde je etnografické muzeum.
  • Jezero Lisis Tba. Jezero Lisi je větší a skýtá víc možností aktivní zábavy:  klikaté horské procházky kolem jezera, koupání a plavání v jezeru.
  • Narikala pevnost. Ruiny kdysi velké pevnosti. Panoramatický výhled na město. Cestou zpět lze zajít do lázní nebo prohlédnout mešitu.
  • Botanická zahrada. Národní botanická zahrada Gruzie, ležící v Tsavkisis-Tskali soutěsce poblíž Narikala Fortres, má nejen sbírku rostlin, ale je také krásný park se scénickým vodopádem,  který je báječný pro osvěžení ve dnech horkého léta..
  • Televizní vysílač na kopci nad městem, zábavní místo s ruským kolem.
  • Paragliding s instruktorem (každý den poblíž Tbilisi)
  • Lanový park

Typické produkty

Gruzie je kolébkou vinařství. Pěstuje se zde víc než 500 odrůd vinné révy. Z vína se rovněž pálí tradiční vynikající brandy (oblíbený „gruzíňský koňak“).

Foto: Gruzie, Tbilisi, Metheki katedrála (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.