Vladimir Vladimirovič Putin je ruský politik, po několik období opakovaně prezident Ruské federace. Ve vrcholné police se objevil ve druhé polovině devadesátých let 20. století a už v březnu 2000 poprvé vyhrál v prezidentských volbách. Kromě prezidentské funkce zastával i post premiéra vlády. Vladimir Putin je nejpopulárnější politik země, který bezpečně ovládl domácí politiku a změnil image Ruské federace ve světě.

Vladimir Vladimirovič Putin: Životopis

Vladimir Vladimirovič Putin se narodil 7. října 1952 v Lenigradu (dnešní Petrohrad) jako syn zámečníka a tovární dělnice. Jeho dva bratři zemřeli v útlém věku (jeden po porodu, druhý na záškrt během blokády), a tak byl vychováván bez sourozenců. Za blokády Leningradu matka Maria Ivanovna téměř zemřela hlady. Otec Vladimir Spiridonovič, sloužící jako voják Rudé armády, byl v zimě 1942 těžce zraněn. Rodiče nechali svého třetího syna Vladimira pokřtít, což bylo ve stalinském Sovětském svazu ilegální.

Do KGB z romantických představ

Ve škole byl Vladimir Vladimirovič tichý a nenápadný. Judo prý začal dělat proto, aby se mohl bránit. Jako žák deváté třídy se s důvěrou obrátil na leningradskou KGB s tím, že by u ní chtěl pracovat. Dostal košem: Nebereme lidi, kteří se sami hlásí, řekl mu důstojník, ale poradil mu, jaké KGB upřednostňuje vzdělání.

Moskevský Kreml, sídlo ruských prezidentůZačal studovat práva na univerzitě v Leningradu; v představě o KGB vycházel podle svých slov z romantických příběhů o agentech. Ve čtvrtém ročníku ho oslovili. Po skončení školy v roce 1975 nastoupil do KGB. Dlouho „získával ostruhy“ ve vnitřní službě.

V roce 1985 přesídlil do Drážďan v Německé demokratické republice (tak zvané východní Německo, socialistický blok). Z šéfů služby a vysokých diplomatů NDR ho znal málokdo. Vypracovával se pílí a vytrvalostí, nikoliv oslnivostí výsledků.

Nová doba, nová kariéra

V roce 1990 se po převratných událostech ve střední Evropě vrátil do Ruska a nastoupil na petrohradskou univerzitu do funkce zástupce rektora. Získal titul kandidáta ekonomických věd.

Putin na petrohradské radnici

Vladimir Vladimirovič Putin si rychle udělal vynikající pověst jako manažer, a to v Petrohradě v začátku devadesátých let, kdy působil coby pravá ruka proreformního starosty Sobčaka. Na radnici zastával funkci vedoucího odboru vnějších vztahů, a tak získal kontakty v zahraničí. Neměl v jednání aroganci staré nomenklatury. Vždycky si našel čas pro věcný rozhovor, a tímto stylem přesvědčoval své spolupracovníky i partrnery v jednáních.

  • V těch letech Putin vícekrát vycestoval do Hamburku, kde jeho dcery navštěvovaly několik měsíců gymnázium. (V německém tisku se tehdy psalo, že na otázku, čím je jejich otec, odpovídaly, že špiónem).
  • Usiloval o uznání ze Západu a vždy ujišťoval, že Rusko je součástí evropské kultury. 

Vladimir Putin ve vrcholné politice

Když v roce 1996 Sobčakova moc zeslábla, odešel Vladimir Putin do Moskvy, kde našel uplatnění v Kremlu. Jeho politická kariéra začala stoupat. Už v roce 1998 stanul v čele Federální bezpečnostní služby a následně se stal vítězem volby šéfa Bezpečnostní rady Ruské federace.

Putin prezidentem

Důležitým momentem v Putinově kariéře byl prezidentem Jelcinem vynucený odchod z funkce premiéra Sergeje Stěpašina, Vladimir Putin jej vystřídal v křesle. Prosazování tvrdého postupu v tehdejší palčivé „čečenské otázce“ získal Putin sympatie značné části ruského národa.

Po své abdikaci na konci roku 1999 ho Boris Jelcin navrhl jako kandidáta číslo jedna na post ruského prezidenta. Putinovy ambice se naplnily: ve volbách 26. března 2000 získal necelých 53 procent hlasů a byl zvolen a v květnu byl slavnostně inaugurován.

  • Prezidentský úřad zastával v letech 2000 až 2008, tedy dvě maximálně možná volební období.
  • V následujících čtyřech letech ve vrcholné police zůstal, a to ve funkci předsedy vlády Ruské federace.
  • V roce 2012 opět v prezidentských volbách kandidoval a volby vyhrál se ziskem 63,6 % hlasu.

Osobní život

  • Vladimir Putin má dvě dospělé dcery.
  • V roce 2013 oznámil se svou ženou ve společném prohlášení rozvod manželství.
  • Putinovými koníčky jsou sport a bojová umění.
  • Plynně hovoří německy a anglicky.

Foto: Moskevský Kreml, sídlo ruských prezidentů (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.