Vladivostok (Владивосток) je město na pobřeží Tichého oceánu na východě Ruska. Jeho historie je poměrně krátká – jako strategický přístav bylo postaveno teprve v roce 1860. Vladivostok je také konečnou (nebo počáteční) stanicí transsibiřské magistrály. Vladivostok s asi šesti sty tisíci obyvatel má osobitou atmosféru a dostatek zajímavých míst k tomu, aby v něm turisté alespoň několik dní pobyli. O to víc, že až do roku 1992 byl Vladivostok jakýmkoliv návštěvám cizinců uzavřen.
Vladivostok: „Vládce východu“
Vladivostok byl postaven teprve v roce 1860 jako strategický přístav ležící na březích zátok a zálivů tichomořského pobřeží. Tehdy měl statut svobodného přístavu, což posílilo mezinárodní obchod a rozvoj.
Po revoluci v roku 1918 přes Vladivostok prchali lidé před událostmi v Rusku do USA, a rovněž odtud byly evakuovány spojenecké vojenské síly, včetně československých legionářů.
Během sovětské éry byl Vladivostok pro cizince uzavřený a svobodný cestovní ruch se zde uvolnil až po roce 1992. O to víc Vladivostok cizince láká.
Návštěvám Vladivostoku nahrává i to, že se jedná o konečnou (nebo počáteční) stanici transsibiřské magistrály. Pro turisty putující po nejdelší trati světa je tak návštěva „Vládce východu“ logickým vyústěním.
Město Vladivostok
Vladivostok ale není jen přístav. Střed starého města je tvořen historickými bulváry a budovami, které sice volají po opravě, ale i tak jsou pro turisty velmi atraktivní.
Místní lidé žijí nejvíc v nových částech města na svazích nad přístavem, kde je také množství ubytovacích příležitostí pro turisty.
Vladivostok je ideální základna pro lidi se vztahem ke sportu, přírodě a pohybu obecně, a to po celý rok:
- lyžování,
- turistika,
- vodní sporty,
- kempování.
Ojedinělá bohatá flora zase zaujme milovníky a znalce botaniky a amatérské i profesionální fotografy.
Mrazy, horka i monzuny
Vladivostok sice leží ve stejné zeměpisné šířce jako subtropické přímořské letovisko Soči, ale jeho průměrná roční teplota je téměř 10 stupňů nižší vzhledem k sibiřské výši, která přináší studené větry. Zimy zde jsou chladné, jasné, větrné. Sníh tu je vzácností, některé roky nesněží vůbec. Nic neobvyklého nejsou klimatické extrémy:
- minus 30 stupňů v únoru
- a plus 30 stupňů v srpnu.
- Konec srpna ale také přináší několikadenní monzuny.
Doprava do Vladivostoku
Do Vladivostoku turisté přijíždějí nejčastěji vlakem po transsibiořské magistrále. Expresy do Moskvy odjíždějí každý druhý den po 4.25 hodin, ale lze také cestovat levnějšími pomalejšími vlaky, které vyjíždějí denně kolem 19. hodiny místního času. Vlakové nádraží z roku 1912 je ve stejném stylu jako jeho „dvojče“ v Moskvě.
Do přístavu Vladivostok se turisté mohou dostat i lodí. Je zajímavé, že při vstupu lodi do ruského přístavu je možno pobýt 72 hodiny bez ruského víza. Tuto skutečnost je třeba si ověřit, situace se může změnit. Z asijské strany lze cestovat trajektem.
Nejrychleji a nejpohodlněji – ale také nejméně zajímavě – se do Vladivostoku cestuje letadlem. Vladivostok má největší letiště v ruském Dálném východě, které ročně odpraví víc než 1,5 milionu cestujících. Letiště se nachází asi 40 kilometrů od města a jezdí do něj autobusy, vlaky a oficiální taxi.
Vladivostok: Co navštívit
- Arseniovo státní muzeum Přímořského kraje
- Arsenyevův muzejní dům
- Botanický ústav
- Carevičovo nábřeží
- Centrální park ve Vladivostoku
- Centrum současného umění ZARYA
- Cirkus Vladivostok
- Divadlo mládeže
- Divadlo Pygmalion Fashion Theater
- Evangelický luteránský kostel sv. Pavla
- Gorkého akademické činoherní divadlo v Přímořském kraji
- Hora Orlí hnízdo
- Katolický kostel Nejsvětější Matky Boží
- Komplex památníku Město vojenské slávy
- Lanovka
- Leninova socha
- Loutkové divadlo Přímořského kraje
- Maják Tokarevskaja Koška
- Městské nábřeží
- Mineralogické muzeum geologického ústavu Dálného východu
- Muzejní dům rodiny Suhanových
- Muzeum automobilových veteránů
- Muzeum Tichomořské flotily
- Národní univerzita Dálného východu
- Oceanarium
- Památník bojovníků za sovětskou moc
- Památník Cyrila a Metoděje
- Památník Ilji Muromce
- Památník na lodi Krasny Vympel
- Památník padlým při obraně hranic vlasti
- Pokrovskiy Park
- Pomník Stěpána Osipoviče Makarova
- Ruský most
- Socha sv. Petra a sv. Fevronia z Muromu
- Stadion Dynamo
- Státní technické univerzitní muzeum Dálného východu
- Trajektový přístav Vladivostok
- Vítězný oblouk prince Mikuláše
- Vladivostocká pevnost
- Zlatý most
- Železniční náměstí
Foto: (freeimages.com)
jednou se tam vydám