Vlajka Ruska, Ruské federace, má tři barvy ve stejně širokých vodorovných pruzích v barvách: bílá, modrá, červená. Tradice současné vlajky jako státního symbolu sahají do minulosti a vycházejí z historických slovanských barev. Po rozpadu Sovětského svazu se nový stát oprostil od všech komunistických symbolů a symbolik. Tehdejší lídr Ruska Boris Jelcin a nová vláda Ruska schválili návrat ke slovanské trikoloře.

Vlajka: Bílá je nahoře nebo vlevo

Jeden ze symbolů ruské státnosti – ruská vlajka – je tvořena třemi stejně širokými pruhy v barvách od hora: bílá, modrá, červená.

Ruská vlajka

Jestliže by byla vlajka vyvěšena svisle (jak to známe nejčastěji asi ze halových sportovních šampionátů), jdou barevné pruhy zleva doprava bílá, modrá, červená.

Vlajka má poměr stran 2 : 3. (2 poměrové díly na výšku : 3 poměrovým jednotkám na šířku).

Ruská trikolora

Podle vlajky se zhotovuje i symbolická trikolora, která má různé užití – od fyzické podoby ve formě stužky nebo odznaku, po grafický prvek na listinách velké důležitosti. Stejně jako ruská vlajka, i ruská trikolora má nahoře/vlevo bílou barvu.

Bílá, červená a modrá jsou nejen barvy v heraldice a vexilologii tradiční, ale bývají i označovány za barvy slovanské. Badatelé zavádějí do 19. století, kdy v Evropě sílilo hnutí národního uvědomování. Jedinou svobodnou slovanskou zemí s vlastním státním útvarem bylo Rusko. A Rusko bylo vzorem pro mnohé slovanské národní buditele – včetně těch našich. Carská bílo-modro-červená trikolora byla přebírána jinými národy, byla považována za panslovanskou.

Červená, bílá a modrá: Symbolika moc prostoru nedává

Výklad symboliky jednotlivých barev může být sice různý, ale v zásadě barvy moc možností neskýtají.

  1. Bílá barva může symbolizovat čistotu (myšleno v náboženském významu), víru, mír,neposkvrněnost v politickém slova smyslu, dokonalost, svobodu, zasněžené vrcholky hor
  2. Modrá barva značí: dálky, naději, hory, věrnost, stálost, Pannu Marii (je vyobrazována v modrém plášti)
  3. Červená barva, to je většinou krev prolité – jak jinak než v boji: za svobodu země, proti okupantům země, za víru v boha, při šíření křesťanské víry. Červená je síla, energie.

Současná ruská vlajka byla zavedena dne 22. srpna 1991, kdy ji schválil Nejvyšší Sovět RSFSR. V roce 1993 byl upravený poměr stran a odstín barev.

Foto: Ruská vlajka (freeimages.com)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , ,

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.