Klenot Povolží, město hrdina, průmyslové a kulturní centrum jižního Ruska a Ruské federace, to je Volgograd. Ve Volgogradu je o turisty dobře postaráno a lze v něm navštívit množství zajímavých míst. Město Volgograd se původně jmenovalo Caricyn, pak Stalingrand. V období Velké vlastenecké války v letech 1942 až 1943 se zde odehrála největší bitva v dějinách lidstvatrvající 200 dnů. V roce 1961 byl v rámci tak zvané „destalinizace“ Stalingrad přejmenován na Volgograd.
Historie města
Jedno z nejstarších měst celého Povolží bylo založeno roku 1589. Původní město vzniklo proti ústí řeky Carici do Volhy jako pevnost. Jeho úkolem bylo chránit před nájezdy kočovných kmenů důležité obchodní cesty na Volze a Donu.

- Začátkem 17. století postihl pevnost velký požár a úplně ji zničil. Pevnost však nebyla nikdy obnovena, ale na pravém břehu Volhy vzniklo nové město Caricyn.
- Významnou roli sehrál Caricynv lidových protifeudálních nepokojích a povstáních donských kozáků pod vedením Stěnky Razina (1670) a Jemeljana Pugačova (1773 a 1774).
- Ve druhé půli 18. století město ztratilo svůj vojensko-strategický význam. Začal se v něm rozvíjet obchod a překládka zboží přepravovaného po řece na suchozemské dopravní prostředky.
- K intenzivnímu rozvoji města vedl rozvoj průmyslové výroby, obchodu, používání výkonnějších parolodí ve volžské plavbě a přivedení železnice do Caricynu (1862).
Bitva u Stalingradu
Historickou úlohu sehrálo město v období Velké vlastenecké války, kdy se zde odehrála největší bitva v dějinách lidstva trvající 200 dnů. Město bylo úplně zničeno požárem a výbuchy munice a po válce bylo téměř vymazáno z mapy. Stalingradská bitva se rozvinula na zhruba 100 000 km čtverečných v oblasti donských a volžských stepí a trvala více než půl roku (šest a půl měsíce).
Bitvy, která skončila německou kapitulací a byla rozhodným momentem ve vývoji druhé světové války, se na obou stranách zúčastnily více než dva milióny lidí, dva tisíce tanků, 26 tisíc děl a minometů a téměř tři tisíce letadel.
Volgograd: Co navštívit
Volgograd nemá nouzi o návštěvníky z celého světa – zejména z řad znalců vojenské historie. Ostatně s válečnou historii se turista setkává doslova na každém kroku. Názvy ulic jsou velmi často spojeny s Velkou vlasteneckou válkou. Po obráncích pojmenováno 96 ulic a památníků války je tu přes dvě stovky.
- Nejznámější dominantou je Mamajev kurgan, památník obráncům Stalingradu. Vévodí mu socha Matka Vlast, viditelná z mnoha míst města i mimo něj. Se svými 85 metry je to to nejvyšší socha ženské postavy na světě. Z Mamajevovy mohyly je skvělý výhled na Volhu i Zavolží.
- Proti Mamajevu kurganu stojí velký sportovní areál s Centrálním stadionem, krytým bazénem, Institutem tělesné výchovy a Palácem sportu, který byl otevřen roku 1974 pro 5400 diváků.
- Alej hrdinů je pamětním komplexem volgogradským občanům za obranu Stalingradu. Historická ulice je v místě, kudy v dávných dobách procházel ochranný val spojující Caricyn s městem Panšino na Donu, který dal postavit car Petr I., jako ochrannou zeď proti tatarským vpádům do Ruska. Do 18. století to byla největší pevnostní stavba v Evropě. Její zbytky lze nalézt ve stepi ještě dnes.
- Planetárium z roku 1954. Přístroje, dar německé firmy Zeiss Werke, umožňují demonstrovat východ slunce, polární záři, zatmění slunce či Měsíce, pohyb družic i pád meteoritu.
- Vedle budovy je věž s observatoří a teleskopem. Socha stojící na její střeše (žena držící v ruce zeměkouli, na které sedí holubice) symbolizuje Mír.
- Vlakové nádraží. Během druhé války bylo zcela zničeno a současnou podobu získalo roce 1962. Jeho průčelí s věží měří 62 metry a je v ní umístěn volgogradský orloj sestrojený místními mechaniky. Vnitřní výzdoba mozaik a fresek byla inspirována – jak jinak – hrdinnou válečnou historií města.
Řeka Volha a přístav na Volze
Mezi největší zajímavosti Volgogradu patří sama Volha, jak Rusové říkají, „matka evropských a ruských řek.“ U Volgogradu je řeka široká od 800 do 2000 metrů a od čtyř do 20 metrů hluboká. Největším ostrovem je Sarpinskij.
- Turistově pozornosti nemůže uniknout říční přístav na Volze, který pojme až 700 cestujících a nechybí zde kino, hotel a divadelní sál pro 1200 diváků.
- Plavba na Volze je ve Volgogradě téměř celoroční a v zimě jsou lodě vybaveny zvláštním zařízením pro rozrušení ledu.
- Za hezkého počasí určitě stojí za to projít se po nábřeží řeky Volhy. Současnou podobu má z roku 1952, kdy byl dokončen Volžsko-donský kanál. Nábřeží je dvojúrovňové. Níž jsou přístaviště, pláže a sportovní zařízení, ve vyšší úrovni pak bulváry, parky, vyhlídky, mnoho zahradních restaurací a stánků, kde si lze mimo jiné objednat tradiční šašlik či neodmyslitelnou ruskou vodku.
- Zvláštním monumentem je Plovoucí památník ve formě velké kotvy na podstavci, který je umístěn na Volze severně od Panoramatu. Jde o památník na počest námořníků, kteří zahynuli v letech 1941 až 1945 při obraně města. Je ukotven ke dnu řeky a v zimě se vytahuje na břeh.
Foto: Řeka Volha (freeimages.com)