Přirovnání se nevyhne nikdo, kdo chce naprosto neznalému člověku stručně, jasně výstižně vysvětlit, co je Yandex (Яндекс). „Yandex je něco jako náš Seznam.“ Omluva za tuto větu patří jak tvůrcům Seznamu, tak tvůrcům Yandexu, ale pro první a jasné pochopení toto přirovnání napadne asi každého. I když pak následují další „I když…“ Co je Yandex a jak se využívá a proč je třeba při cestě do Ruska s Yandex.ru počítat jako výrazným pomocníkem?

Yandex.ru nejpoužívanější ruský vyhledávač

Yandex (Яндекс) je ruský nadnárodní společnost, která působí v oblasti internetových služeb a produktů. Yandex provozuje stejnojmenný portál, a největší internetový vyhledávač v Rusku. Podobně jako jiné portály, také  nabízí řadu dalších služeb na bázi internetu.

Úvodní stránka Yandex.ru

 • Yandex má v Rusku víc než 60procentní podíl na trhu.
 • V celosvětovém hodnocení Comscore.com je Yandex na čtvrtém místě co do velikosti internetových vyhledávačů na světě.
 • V roce 2012 měl Yandex denně 150 milionů vyhledávání denně;
 • v roce 2013 víc než 50,5 milionů návštěvníků denně.

Krédem společnosti Yandex je poskytnout odpovědi na všechny otázky. Yandex je oblíben a používán nejev Rusku, ale také na Ukrajině a v Kazachstánu (používá jej asi třetina uživatelů internetu) a v Bělorusku, kde je Yandex použiváván v asi  43 %  všech vyhledávání.

Domovská stránka Yandex.ru bývá hodnocena jako nejpopulárnější internetové stránky v Rusku. Dalčími vyhledávači v Rusku jsou Google , Mail.ru a Rambler.

Otcové Yandexu

Ilja Segalovič (zemžel v roce 2013 ve věku 48 let) začínal v IT byznysu ještě v dobách perestrojky, tedy revolučního období, které nakonec vedlo k pádu komunismu a následnému zániku Sovětského svazu.

 1. V roce 1988 založil spolu se svým dlouholetým kolegou Arkadij Voložem společnost CompTek, která prodávala osobní počítače a projekty automatizace výrobních procesů.
 2. O rok později už založili firmu Arkadia, která se zabývala vývojem informačních a vyhledávacích systémů.
 3.  V roce 1993 vznikl program Yandex pro vyhledávání na pevném disku.

Yandex „umí“ skloňovat

Yandex je ovšem národní vyhledávač, který má obrovskou výhodu nejen v používání ruských klíčových slov a frází, ale především pro ruské skloňování klíčových slov.

 • Vysvětlení: Yandex „rozpozná“ slovo zadané do vyhledávacího řádku, i kdy je slovo napsáno v jiném než prvním pádu

Psát je přitom možno latinkou a výrazy zadávat v rodném jazyce, nebo v cizím jazyce, který v daném případě považuje zadavatel za nutné použít – stejně jako při použití Google.

Vyhledávač Yandex.ru byl představen veřejnosti 23. září 1997 (o rok později než český Seznam.cz Iva Lukačoviče), a to na výstavě nových technologií Softool v Moskvě. Výdělečným se stal okolo roku 2001 a poté již následoval poměrně rychlý růst.

Původ značky Яndex

Za názvem portálu lze hledat dvě sofistikované slovní hříčky, ostatně od softwarových vývojářů lze něco podobného očekávat (zakladatelé portálu Ilja Segalovič a Arkadij Volož).

 1. Slovo Яndex vysvětlují jednak jako složeninu dvou slov – zájmeno „já“ („Я“) a podstatné jméno „indexer“. Pak tato verze nabyla rafinovanosti s použití anglického znění zájmena – až vznikla podoba Yandex.
 2. Druhá verze – také slovní hříčka – je méně spletitá. Vysvětluje Yandex jako opak Indexu ve smyslu jing a jan (инь – индекс, ян – яндекс).

Než se vydáme do Ruska

Před cestou do Ruska je vhodné si Yandex.ru tak zvaně „osahat“, a to ještě doma. V Rusku je totiž mnohem víc využitelná než jiné vyhledávače, a to i než u nás tak oblíbený Google. Yandex.ru má v databázi především místní data, a tím jasně vítězí nad jinými vyhledávači.

Prt Scr: (jez)

Další články z rubriky

Štítky: , , , , , ,
 1. zdenek says:

  pro seznameni dobry

Tvůj komentář k článku

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.